Cyberprzestępcy atakują nawet obrońców praw człowieka

16-05-2019, 11:47

Wczorajsze doniesienie, dotyczące luk w zabezpieczeniach popularnego komunikatora Whatsapp, jest bardzo niepokojące. Luki tego typu mogą zostać wykorzystane do zwalczania przeciwników politycznych i pracowników organizacji pozarządowych. Przekonał się o tym niedawno londyński adwokat zaangażowany w obronę praw człowieka.

Jak zauważa Łukasz Nowatkowski, Dyrektor IT G Data Software, izraelska firma NSO Group, którą podejrzewa się o cyberatak na Whatsapp, już wcześniej demonstrowała wątpliwe etycznie działania, między innymi pomagała namierzać rządom Emiratów Arabskich obrońców praw człowieka.

Zdaniem eksperta obecna luka stanowi dużą pokusę dla wszystkich rządów i agencji rządowych. Żeby zyskać dostęp do zwartości telefonu, atakujący musi jedynie zadzwonić do celu, używając właśnie aplikacji Whatsapp.

Nie jest to pierwszy i na pewno nie ostatni przypadek, kiedy firmy i organizacje na zlecenie rządów lub instytucji z nimi powiązanych, chcą zajrzeć do naszych telefonów lub komputerów. Dobrą informacją jest to, że Whatsapp dokonał już poprawek i najnowsza wersja oprogramowania, jest zabezpieczona przed tą formą ataku. Tak czy inaczej 1,5 miliarda jego użytkowników mogło już zostać namierzonych.

Zagrożenia w cyberprzestrzeni to nieustanny wyścig pomiędzy dobrymi i złymi. Możemy się bronić jedynie dzięki rozsądkowi, wzmożonej uwadze oraz aktualnemu oprogramowaniu antywirusowemu.

Źródło: G DATA


Następny artykuł » zamknij

Księgowość w nagrodę

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy