Cyberoszuści wyłudzają dane podszywając się pod Netflix

09-01-2019, 10:57

Policja w Ohio poinformowała o ataku phishingowym wymierzonym w użytkowników platformy Netflix. Wiadomość e-mail wysyłana rzekomo przez serwis, zachęcała do aktualizacji danych dotyczących płatności. Jak wskazuje analityk zagrożeń, w rzeczywistości mail kierował do podstawionej strony i oszuści przechwytywali dane osobowe użytkowników tej platformy streamingowej.

Pod koniec roku niektórzy użytkownicy Netflixa mogli się nieco zdziwić. Na ich skrzynki mailowe przyszły wiadomości informujące o zawieszeniu ich kont do serwisu. Udawani przedstawiciele popularnego serwisu streamingowego tłumaczyli w wysłanych mailach, że wysępiły problemy dotyczące płatności w serwisie i zachęcali użytkowników do aktualizacji swoich danych rozliczeniowych poprzez kliknięcie w przycisk „zaktualizuj swoje konto już teraz” (ang. update account now).

Netflix oszuści

Zrzut ekranu wiadomości wysyłanej użytkownikom Netflixa w grudniu 2018 r., źródło: Departament Policji w Ohio, USA

Jak tłumaczy Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET, wiadomości przesyłane użytkownikom platformy, były częścią kampanii phishingowej skierowanej do entuzjastów streamingu. Po kliknięciu w link odbiorca wiadomości był przekierowywany do sfałszowanej strony logowania, która prosiła go o podanie wrażliwych danych.

Ekspert zauważa, że to nie pierwszy atak na serwis streamingowy, z którego korzysta ponad 140 milionów użytkowników. W maju 2017 roku atak zrealizowano za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. W wiadomości przesyłanej za pośrednictwem tej aplikacji oszuści zachęcali do darmowej rocznej subskrypcji w serwisie w zamian za udostępnienie zainfekowanego linku swoim znajomym.  Z kolei w marcu zeszłego roku miał miejsce atak phishingowy, którego celem była kradzież danych kart płatniczych użytkowników platformy.

Źródło: ESET


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930