Coraz wyższy poziom książek audio w Polsce

03-11-2011, 22:38

W trakcie krakowskich Targów Książki poznaliśmy listę tegorocznych laureatów konkursu Książka Audio Roku 2010. Spośród prawie 60 nominowanych tytułów jury wybrało najlepsze książki do słuchania. Jak podkreślił Janusz Kukuła, wybitny reżyser Teatru Polskiego Radia i jednocześnie członek jury, obserwujemy coraz wyższy poziom nagrań.

Janusz Kukuła zaznacza również, że to między innymi dzięki konkursowi co roku będziemy się cieszyć coraz lepszą jakością polskich audiobooków, większym rozmachem przy ich realizacji oraz znakomitym wykonaniem, zarówno pod względem dźwiękowym, jak i aktorskim.

Inicjatorem i organizatorem konkursu jest od trzech lat Nexto.pl, dystrybutor książek do słuchania. Jury wyłoniło 6 najlepszych tytułów, które otrzymały największą liczbę głosów w poszczególnych kategoriach tematycznych. Za drugie miejsce zdecydowano się przyznać wyróżnienia. W tym roku nie było wielkich niespodzianek – przyznaje Bartłomiej Roszkowski, prezes Netpress Digital. To oznacza jednocześnie, że wygrały naprawdę dobre pozycje – dodaje.

Czytaj też: Powstał interaktywny audiobook "1812: Serce Zimy"

Książka Audio Roku 2010
fot. - Książka Audio Roku 2010
Wśród nagrodzonych tytułów znalazły się bestsellery ostatnich lat oraz książki, które zdążyły już przejść do klasyki gatunku. W kategorii Literatura piękna niewątpliwym faworytem było „Imię Róży” w mistrzowskiej interpretacji uznanego i nagradzanego lektora Krzysztofa Gosztyły. Zwycięzcą kategorii Kryminały i sensacje został „Festung Breslau” - mistrzowsko skonstruowany kryminał, czerpiący z najlepszych tradycji gatunku, niebanalnie przeczytany przez Roberta Więckiewicza.

W kategorii Literatura faktu i reportaże zwyciężył w tym roku duet Marka Kamińskiego oraz Marka Kondrata, dzięki którym możemy wyruszyć „Razem na bieguny”. Spośród literatury dla młodszych czytelników uznanie jury zdobył tajemniczy „Książę Mgły”, któremu swojego magicznego głosu udzielił Piotr Fronczewski. Za najlepszy poradnik w wersji do słuchania jury uznało „Komunikację bez barier” Beaty Kozyry przeczytaną przez Anitę Sajnóg. Najciekawszą pozycję pod względem oprawy graficznej wyłonił w tym roku Andrzej Pągowski. Jego zdaniem na nagrodę zasłużyła oprawa „Pociągu do Stalinogrodu” Wydawnictwa WAM – Studio INGO.

Tegoroczny konkurs rozpoczął się w połowie roku kilkutygodniowym etapem zgłoszeń, w którym wszyscy polscy wydawcy książek audio mogli zgłosić do 31 lipca swoje najlepsze produkcje. Przez kilka tygodni kolejnego etapu konkursu ośmioosobowe grono jurorów oceniało wszystkie nominowane tytuły, aby ostatecznie zagłosować na trzy - ich zdaniem najlepsze - tytuły. Każdy juror w ramach każdej kategorii mógł przyznać 5, 3 lub 1 punkt.

Na stronie www.ksiazkaaudioroku.pl można znaleźć pełne prezentacje wszystkich nagrodzonych i nominowanych tytułów.


Następny artykuł » zamknij

Netia: Zysk rośnie o 91 proc.

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31