Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Co zyskują startupy dzięki współpracy z funduszem VC? - poradnik dla przedsiębiorców

Krystyna Kalinowska 25-09-2017, 12:38

Polskie startupy często poszukują inwestora, który dostarczając kapitał umożliwi im szybszy rozwój. W tym celu często zwracają się po pomoc do funduszy venture capital. Nie każdy młody przedsiębiorca wie, że tego typu fundusze wspierają biznes nie tylko finansowo. Jakie dodatkowe korzyści mogą uzyskać firmy dzięki takiej współpracy?

Fundusze venture capital przeznaczają na wybrany projekt od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Ułatwiają w ten sposób polskim firmom realizację celów, a także mają swój udział w sukcesach jakie odnoszą start-upy zarówno na rynkach lokalnych, jak i zagranicznych.

Młodzi przedsiębiorcy często nie posiadają kapitału, który mogliby przeznaczyć na rozwój firmy. Powiększenie zasobów kadrowych, zakup sprzętu, pozyskanie powierzchni biurowej, szkolenia, działania sprzedażowe, to tylko niektóre z ich potrzeb. Przedsiębiorstwa, które nawiązują współpracę z funduszem, otrzymują wsparcie, które umożliwia realizację kolejnych działań oraz przekraczanie pewnych barier rozwoju.

Wsparcie ze strony funduszu nie ogranicza się jednak tylko do przekazania odpowiedniej ilości kapitału wybranym projektom. Podpowiadamy, co jeszcze mogą uzyskać firmy dzięki współpracy z tego typu funduszem.

Nieocenione wsparcie merytoryczne

Młode przedsiębiorstwa w Polsce często do realizacji założonych celów potrzebują nie tylko wsparcia finansowego, ale również merytorycznego. Celem takich firm jest pozyskanie partnera, który wesprze firmę w rozwoju na wielu obszarach.

Fundusze venture capital wspomagają spółki nie tylko dostarczając kapitał, ale także swoim doświadczeniem oraz wiedzą, szczególnie w kwestiach zarządzania finansami oraz prawnych. Jako udziałowiec angażujemy się w działania strategiczne z punktu widzenia rozwoju firmy. Staramy się wspólnie ustalać cele i je realizować. Nie delegujemy swoich przedstawicieli do zarządu spółki, wspieramy jedynie zarząd w tworzeniu, a także realizacji strategii dalszego rozwoju. Obecność inwestora instytucjonalnego uwiarygadnia firmę i często pomaga w pozyskaniu partnerów handlowych, zwłaszcza tych zagranicznych.

Codzienna pomoc w realizacji celów

Współpraca z funduszem to dla start-upów także codzienne wsparcie. Fundusz może uczestniczyć w rozmowach w przypadku trudnych kwestii oraz takich, które wymagają spojrzenia na sytuację kogoś z większym doświadczeniem.

Rozwój firmy stanowi istotną kwestię dla obu stron, dlatego w zależności od projektu i potrzeby, chętnie uczestniczymy w spotkaniach, podczas których oceniamy dotychczasowe działania, a także ustalamy wspólnie z pomysłodawcami projektu plany na najbliższą przyszłość. Firmy, z którymi współpracujemy zawsze mogą liczyć także na rozmowę telefoniczną oraz poradę. Na co dzień pozostawiamy jednak właścicielom wolną rękę w prowadzeniu biznesu, co ma duży wpływ na szybkie podejmowanie decyzji i swobodę działania.


Dziś młodzi przedsiębiorcy w Polsce rozwijają działalność na rynkach międzynarodowych i bez kompleksów konkurują z największymi branżowymi graczami. Swój sukces start-upy zawdzięczają unikatowemu pomysłowi i ciężkiej pracy. Jednak większość z nich przyznaje, że bez odpowiedniego wsparcia inwestora nie byłoby to możliwe. Dlatego warto skorzystać z pomocy odpowiednich instytucji, które ułatwiają firmom wejście w świat wielkiego biznesu. 

Autor: Krystyna Kalinowska, Dyrektor Inwestycyjny z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *