Co słychać na Księżycu? Jadeitowy Królik zrobił zdjęcie i pozował do zdjęcia

16-12-2013, 15:24

W sobotę na Księżycu miękko wylądował chiński łazik Yutu, znany też jako Jadeitowy Królik. Jest to element misji Chang'e 3. Lądownik zrobił już łazikowi zdjęcie, a Yutu mu się odpłacił.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Ostatnie sukcesy sondy Curiosity nieco odwróciły naszą uwagę od Księżyca, a przecież lądowanie na "srebrnym globie" też jest olbrzymim sukcesem. Jak dotąd, miękkie lądowanie na Księżycu udało się tylko trzem państwom - Stanom Zjednoczonym, Związkowi Radzieckiemu i właśnie Chinom. 

Ostatni sukces Chińczyków jest elementem misji sondy Chang'e 3, która została wystrzelona w kosmos z bazy Xichang 2 grudnia (lub 1 grudnia w zależności od tego, czy bierzemy pod uwagę czas miejscowy, czy UTC). Sonda dostarczyła na powierzchnię Księżyca łazik o nazwie Yutu (Jadeitowy Królik), który przypomina pojazdy marsjańskie. Ma sześć kół, panele słoneczne, kamery oraz składane ramię wyposażone w instrumenty badawcze.

Na Księżycu łazik będzie pracował wspólnie z lądownikiem, który odpowiada m.in. za przesyłanie danych między łazikiem a Ziemią. Lądownik ma też własne kamery oraz instrumenty naukowe.

Chińska agencja Xinhua opublikowała już pierwsze zdjęcia z Księżyca. Lądownik zrobił zdjęcie łazikowi:

zdjęcie

Łazik nie pozostał dłużny i zrobił zdjęcie lądownikowi:

zdjęcie z Księżyca

Jest też zdjęcie z opuszczania łazika na srebrny glob:

zdjęcie z Księżyca

Poniżej klip wideo przedstawiający lądowanie sondy:Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.