Co obejmuje podatek u źródła (WHT) i kogo dotyczy?

15-03-2021, 12:48

Podatek u źródła - nie wiesz czym jest i kogo dotyczy? Sprawdź poniżej!

Co to jest podatek u źródła, co obejmuje?

Podatek u źródła to jeden ze specyficznych rodzajów opodatkowania podatkiem CIT, o których nie słyszy się często, nie jest on bowiem tak "popularny" jak na przykład VAT czy podatek dochodowy. Pobiera się go w przypadku płatności transgranicznych. Istotne jest, że podatnik ma inną rezydencję podatkową niż podmiot, który wpłaty dokonuje. W wypadku takich transakcji mamy bowiem do czynienia z zupełnie odmiennymi systemami podatkowymi, które w jakiś sposób muszą być "ujednolicone" w wypadkach takich jak powyższy. Kto określa stawki? Dzieje się to na podstawie ustawodawstwa wewnętrznego państw lub też na podstawie umów bilateralnych, dzięki którym uniknąć można podwójnego opodatkowania.

Zagadnienie może wydawać się zawiłe, dlatego też warto sprawdzić usługi księgowe i wybrać profesjonalistę, który pomoże nam w sprawach podatkowych, jednocześnie odciążając nasze przedsiębiorstwo z prowadzonej księgowości.

podatek u źródła WHT

Kogo dotyczy podatek u źródła

Kogo dotyczy podatek u źródła? W tym wypadku, podatnikiem jest ten podmiot, który otrzymuje wpłatę transgraniczną. Może być to wynagrodzenie, odsetki, czy kwota wynikająca z innej umowy. Warto jednakże wiedzieć, że płatnikiem podatku jest w tym wypadku ten, kto dokonuje wypłaty na rzecz podatnika. W praktyce wygląda to więc tak, iż podatnik otrzymuje kwotę netto, już bez podatku. Stąd też wynika nazwa podatku - zatrzymany u źródła czyli z języka angielskiego - withholding tax - WTH.

Jak można wskazać przykład, kiedy obowiązuje podatek od źródła? Jeżeli polska firma kupuje usługi (na przykład marketingowe) od zagranicznego przedsiębiorstwa, powinna ona pobrać podatek od źródła i przekazać do polskiemu urzędowi skarbowemu.

W jakich sytuacjach podatek od źródła nie obowiązuje? W obecnie istniejących przepisach jest zapis, mówiący, że w przypadku stosowania podatku WTH, uwzględnia się wspomniane powyżej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu. Oznacza to więc, że jeżeli między Polską a innym krajem została zawarta taka umowa, dla niepodlegania WHT, udowodnić należy, iż kontrahent jest obcym rezydentem podatkowym. W tym celu przedstawić należy certyfikat rezydencji podatkowej.

podatek u źródła WHT

Zmiany w WHT na rok 2021

Jak zmienia się WHT? Zmian jest całkiem sporo, a najnowsze z nich wchodzą w życie w tym roku. Nowe przepisy miały obowiązywać od 1-go stycznia, ale z uwagi na trudną sytuację związaną z COVID-19, termin został przesunięty na lipiec. Nie jest jednakże wykluczone, że wraz z rozwojem sytuacji pandemicznej nastąpi kolejne przesunięcie w czasie. Warto na bieżąco monitorować doniesienia na ten temat. 

Czego już dziś obawiają się podmioty, wobec których WHT ma zastosowanie? W wakacje miałby wejść w życie mechanizm zapłaty podatku i wnioskowania o jego zwrot - "pay and refund". Problem polega na tym, iż jeśli roczne płatności podmiotu osiągną 2 mln złotych, od płatności przewyższającej tę kwotę podatek będzie płacony według stawki podstawowej, czyli 19/20%. Co więcej, to urząd skarbowy zadecyduje czy zwrot jest uzasadniony. Może to stworzyć komplikacje dla wielu podmiotów.

Warto jednocześnie przypomnieć, że już od 2019 roku obowiązuje obowiązek dochowania należytej staranności w czasie weryfikowania prawa do zastosowania zwolnienia lub też niższej stawki podatku u źródła. Przepisy więc systematycznie "radykalizują się", w odczuciu wielu - na niekorzyść podatników.

O jakich jeszcze zmianach się mówi? Wspomniana przesłanka należytej staranności ma zostać doprecyzowana, a standardy due diligence - podniesione. Szykuje się także zmiana w zakresie definicji "rzeczywistego właściciela". Reforma zakłada bowiem wykreślenie słów "prawnie lub faktycznie" z definicji. Po zmianach, brzmiałaby ona: „właściciel rzeczywisty nie jest pośrednikiem, przedstawicielem, powiernikiem ani innym podmiotem zobowiązanym do przeniesienia całości lub części wierzytelności na inny podmiot”. Reforma przewiduje też zmiany w zakresie sankcji - odpowiedzialność za zatajenie prawny lub podanie nieprawdy miałaby być zrównana - chodzi tu o zrównanie na gruncie Kodeksu karnego z zasadami jakie określa Kodeks karny skarbowy. Takie ujednolicenie prawa ma na celu pozbycie się wątpliwości interpretacyjnych w tym zakresie. dobrą dla podmiotów, które podlegają reżimowi WTH zmianą jest przedłużenie ważności wiążącej opinii dotyczącej zwolnienia z podatku u źródła. Dla tych podmiotów, które już ją otrzymały będzie ona ważna przez 36 miesięcy począwszy od wejścia w życie zmian. Jeszcze jedną zmianą jest wprowadzenie możliwości podpisania oświadczenia, które zezwala na zwolnienie z podatku u źródła wpłaty wyższej niż 2 mln złotych zgodnie z zasadami reprezentacji firmy. Może to znacznie biurokratyczną robotę.

Warto w wyszukiwarce wpisać hasło "Biuro Rachunkowe Warszawa"  lub "księgowość Warszawa" i znaleźć specjalistów, którzy pomogą nam przejść przez meandry prawa podatkowego. Warto postawić na outsourcing księgowy i znaleźć firmę, która będzie współpracować w tym zakresie z naszym przedsiębiorstwem. Szczególnie w odniesieniu do planowanych zmian powinniśmy być na bieżąco. Dzięki temu, nie narazimy się na przekroczenie granic prawa w zakresie podatków i związane z tym konsekwencje. 


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag WLStag WHTtag podatkitag podatek u źródłatag nowlstag nolstag CIT
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: