Co nowego w openSUSE 11.0?

20-06-2008, 14:06

Można już pobierać system openSUSE 11.0. Tę dystrybucję Linuksa wzbogacono o ponad 200 nowych funkcji oraz dokonano setek usprawnień aplikacji.

Projekt openSUSE to ogólnoświatowe przedsięwzięcie sponsorowane przez Novella. Powstająca w jego ramach dystrybucja Linuksa openSUSE stanowi podstawę dla cenionych i nagradzanych produktów z rodziny Novell SUSE Linux Enterprise.

OpenSUSE 11.0 ma być znacznie usprawniony w porównaniu do poprzedniej wersji. Przede wszystkim posiada prostszy w użyciu program instalacyjny. Wyposażono go także w środowiska graficzne GNOME 2.22 i KDE 4, trójwymiarowe efekty biurka (dzięki Compiz Fusion 0.7.4) oraz lepsze zarządzanie dźwiękiem w GNOME za pomocą PulseAudio.

System oferuje też sprawniejsze zarządzanie pakietami, pozwalające szybko instalować programy wybrane spośród setek gier, aplikacji biurowych, narzędzi internetowych i programistycznych, umieszczonych w zasobach pakietów openSUSE – bezpłatnych, dostępnych na zasadzie licencji open source.

Wśród zainstalowanych aplikacji znajduje się pakiet OpenOffice.org 2.4, w tym usprawniony import makr VBA, obsługa dodatkowych formatów dokumentów Microsoftu, trójwymiarowe wykresy i ulepszone przejścia w OpenOffice.org Impress.

OpenSUSE 11.0 jest także pierwszą dystrybucją Linuksa, zawierającą odtwarzacz Banshee 1.0, co ułatwia zarządzanie  muzyką i wideo oraz odtwarzanie plików multimedialnych.

Ulepszenia i usprawnienia wprowadzone w openSUSE 11.0 pomogą tworzyć technologie dla systemu SUSE Linux Enterprise 11, który ma zostać udostępniony przez Novella w przyszłym roku.

Pakiet openSUSE 11.0 jest dostępny w postaci zawierającego środowiska GNOME i KDE pełnego obrazu płyty DVD, umożliwiającego użytkownikowi swobodny wybór oprogramowania podczas instalacji, a także w postaci dysków "live CD" z GNOME lub KDE. 

Użytkownicy, którym potrzebne jest wsparcie w procesie instalacji, fizyczny nośnik i poradnik, mogą kupić w firmie Novell pudełkową wersję pakietu openSUSE 11.0 (Retail Box). Jego nabywcy uzyskują 90-dniową pomoc w instalacji, dysk DVD z pakietem openSUSE 11.0 oraz drukowaną wersję podręcznika, który pomoże rozpocząć korzystanie z Linuksa.

Więcej informacji o projekcie openSUSE można znaleźć pod adresem www.opensuse.org. Również z tej strony można pobrać system.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Novell
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag openSUSEtag OpenOffice.orgtag Novelltag KDEtag GNOMEtag Banshee
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy