Co i kto czyha na nas w Black Friday? Cyberbezpieczeństwo a święto zakupów

20-11-2019, 11:07

Zbliża się Czarny Piątek, czyli dzień wyprzedaży i początek przedświątecznego sezonu zakupowego. Jednak Black Friday, to nie tylko dobra okazja, by uzupełnić szafę. W ten dzień uśpiona czujność konsumentów, otwiera drzwi dla wszelkiego rodzaju cyberprzestępców. O czym warto pamiętać, by nie dać się oszukać? W jaki sposób zachować ostrożność przeglądając internetowe oferty?

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W Czarny Piątek szczególnie rośnie ilość spamu, a ludzie częściej otwierają e-maile i linki, których nie powinni. W skrzynce mailowej, czy na portalach społecznościowych pojawia się coraz więcej ciekawych ofert sprzedażowych, które w ten dzień wydają się być wyjątkowo atrakcyjne.

Co zrobić by nie dać się oszukać? Publikujemy kilka porad jak zmniejszyć ryzyko popadnięcia w próbę wyłudzenia informacji lub kradzieży karty kredytowej.

1. Najlepiej jest zainstalować rozwiązanie do ochrony oprogramowania na urządzeniach mobilnych i komputerach PC.

2. Trzymaj się znanych stron internetowych. Najlepsze oferty czasami pochodzą ze sklepów, które w rzeczywistości mogą nie istnieć, a wszystkie podane przez Ciebie dane są teraz w rękach strony trzeciej, która może próbować uzyskać dostęp do twoich kont internetowych.

3. Używaj tylko stron internetowych z adresem HTTPS. Zakupy online zwykle obejmują dzielenie się poufnymi informacjami ze stronami internetowymi, a dane przesyłane przez HTTP nie są szyfrowane. Osoba atakująca może ukraść Twoje dane, jeśli sklep internetowy nie jest bezpieczny.

4. Uważaj na linki w e-mailach i sieciach społecznościowych. Wyłudzanie informacji jest najczęstszym sposobem uzyskiwania danych osobowych od ludzi, a przestępcy korzystają ze stron internetowych wyglądających podobnie do tych, których szukasz.

5. Łącz się tylko z bezpiecznymi sieciami. Niezabezpieczone połączenia Wi-Fi to skarbnica dla atakujących, którzy chcą przechwytywać ruch. Nawet jeśli robisz zakupy w bezpiecznej witrynie, nadal wysyłasz dużo danych przez nieznaną sieć Wi-Fi. Jeśli jednak potrzebujesz takiego połączenia, skorzystaj z VPN.

7. Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego dla kont i transakcji finansowych. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) i uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to dobre sposoby zabezpieczenia konta. Nawet jeśli ktoś ma Twoje dane uwierzytelniające do usługi, potrzebuje również dostępu do Twojego telefonu lub wiadomości e-mail. Ochrona transakcji finansowych za pomocą MSZ jest równie ważna.

8. Zadbaj o solidne hasła zwłaszcza do sklepów internetowych. Pamiętaj, aby nie używać tego samego hasła na wielu stronach internetowych.

9. Ustaw powiadomienia na kartach kredytowych. Większość banków oferuje tę funkcję, czasem za darmo. Gdy używana jest skradziona karta kredytowa, otrzymujesz natychmiastowe powiadomienia, co znacznie ułatwia powstrzymanie działań złodziei.

10. Uważaj na phishing. Firmy i organizacje nigdy nie proszą o dane osobowe ani dane finansowe przez Internet. Usługa online, która twierdzi, że potrzebuje tego rodzaju informacji, to najprawdopodobniej wyłudzenie danych.

Czarny Piątek to idealna okazja dla cyberprzestępców. Warto się zabezpieczyć jeszcze zanim wpadniemy w zakupowe szaleństwo. Pamiętaj, jeśli okazja jest zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa, to istnieje prawdopodobieństwo, że wcale prawdziwa nie jest.

Źródło: BitdefenderSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.