Co czyhało na polskich internautów w III kwartale 2009 r.

16-12-2009, 19:15

Conficker - najbardziej aktywny szkodnik 2009 roku - nie załapał się do zestawienia zagrożeń czyhających na Polaków w III kwartale, które przygotował Kaspersky Lab. Niechlubny tytuł najbardziej zainfekowanego miasta zyskała Warszawa.

Najczęściej infekowane polskie miasta, III kwartał 2009
fot. Kaspersky Lab - Najczęściej infekowane polskie miasta, III kwartał 2009
Wszystkie miasta, jakie znalazły się w zestawieniach z lipca, sierpnia oraz września, są obecne także w podsumowaniu kwartalnym. Nie jest już nowością pierwsze miejsce Warszawy. W szczytowym okresie odpowiadała za 40,5% infekcji w skali kraju (lipiec), najniższy wynik zanotowała we wrześniu - 34,9% infekcji. Na ostatnim miejscu znajduje się Bolesławiec. Mimo że był on obecny tylko w jednym zestawieniu, liczba infekcji była tam na tyle duża, że miejscowość ta trafiła do grona najczęściej infekowanych.

Poziom infekcji w poszczególnych województwach, III kwartał 2009
fot. Kaspersky Lab - Poziom infekcji w poszczególnych województwach, III kwartał 2009
Zamieszczona obok mapa przedstawia poziom infekcji w poszczególnych województwach. Zastosowane kolory odpowiadają procentowemu udziałowi danego województwa w skali kraju:

  • poniżej 5% - kolor żółty,
  • między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy,
  • między 20,01% a 30% - kolor czerwony,
  • powyżej 30% - kolor bordowy.

Szkodniki występujące najczęściej na komputerach Polaków, III kwartał 2009
fot. Kaspersky Lab - Szkodniki występujące najczęściej na komputerach Polaków, III kwartał 2009
Szkodniki, które trafiły do zestawienia najczęściej występujących w III kwartale, odpowiadają za ponad 46% infekcji komputerów w skali kraju. Warto zauważyć, że pierwsze pięć pozycji zajmują szkodliwe aplikacje z września, które wówczas także zajęły bardzo wysokie lokaty. Na przykład, Win32.PopMenu.i (znajdujący się na drugim miejscu) odpowiada za wyświetlanie reklam i ofert handlowych bezpośrednio w systemie użytkownika. Działanie tego szkodnika jest bardziej irytujące, niż niebezpieczne.

Z kolei GameThief, który pojawił się wyłącznie w sierpniowym zestawieniu, na liście kwartalnej zajmuje 8 pozycję. Jego głównym zadaniem jest kradzież kont do gier online. Szkodniki tego typu bywają często instalowane na komputerach przez samych użytkowników - jak wynika z badań firmy G Data ponad 65% spośród udostępnionych w sieci dodatków do gier jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem.

- Zarówno mapka z województwami, jak i lista Top 20 szkodliwych programów pokrywa się w dużej mierze z zestawieniem wrześniowym - komentuje Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. - Pokazuje to, jak bardzo ten właśnie miesiąc wpłynął na kształtowanie się wyników dla III kwartału.

>> Zapoznaj się z zestawieniem wrześniowym Kaspersky Lab


Źródło: Kaspersky Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wirusytag trojanytag rankingitag Polskatag Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy