Cisco: zachowania studentów i młodych pracowników są ryzykowne

28-12-2011, 20:56

Siedmiu na dziesięciu młodych pracowników często łamie zasady polityki informatycznej, a co czwarty staje się ofiarą kradzieży tożsamości przed osiągnięciem wieku 30 lat - wynika z ogólnoświatowego raportu z badania opublikowanego przez Cisco.

Przestrzeganie polityki w zakresie IT
fot. Cisco - Przestrzeganie polityki w zakresie IT
Wyniki trzeciej, ostatniej części badania Cisco Connected World Technology Report ujawniają postawy wobec polityki informatycznej oraz rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa danych ze strony nowego pokolenia pracowników, które właśnie wchodzi na rynek pracy. Jest to generacja, która wyrosła w epoce internetu i prowadzi tryb życia „na żądanie”, mieszając w miejscu pracy czynności służbowe z prywatnymi.

Omawiane badanie, przeprowadzone w różnych krajach świata, dotyczyło wymagań i zachowań tej nowej generacji w takich aspektach, jak dostęp do sieci, swoboda korzystania z urządzeń mobilnych, media społecznościowe i styl pracy.

Czytaj też: Biznes powinien przygotowywać programy nauczania?

Brak nadzoru nad korzystaniem z komputerów
fot. Cisco - Brak nadzoru nad korzystaniem z komputerów
Najnowsze wyniki badania przedstawione w raporcie wskazują, że pracodawcy mają coraz więcej powodów do niepokoju. Potrzeba natychmiastowego dostępu do informacji na każde żądanie jest tak głęboko zakorzeniona u młodych pracowników, że wielu z nich dopuszcza się skrajnie ryzykownych zachowań, aby uzyskać dostęp do internetu, nawet jeśli stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa firmy czy ich własnego. Wśród tych zachowań znajdują się takie, jak potajemne użycie bezprzewodowego połączenia sąsiada, przesiadywanie w pobliżu siedziby jakiejś firmy w celu uzyskania bezpłatnego dostępu Wi-Fi do sieci oraz pożyczanie sprzętu innym osobom bez nadzoru.

Wpływ ryzykownych zachowań
fot. Cisco - Wpływ ryzykownych zachowań
W sytuacji, gdy ponad jedna trzecia pracowników (36%) przyznaje, że nie darzy respektem działu informatycznego w swojej pracy, pogodzenie konieczności przestrzegania polityki informatycznej z wykazywanym przez młodych pracowników pragnieniem elastyczniejszego dostępu do mediów społecznościowych, urządzeń i sieci staje się wyzwaniem dla tradycyjnej kultury korporacyjnej. Równocześnie wywiera to coraz większą presję na osoby zajmujące się rekrutacją, na kierownictwo, działy informatyczne oraz zasady kultury korporacyjnej, aby dopuścić większą elastyczność w nadziei, że talenty tej nowej generacji mimo wszystko dadzą firmie przewagę nad konkurencją.

Pełne wyniki badania dostępne są bezpłatnie pod adresem: www.cisco.com/go/connectedreport


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag studencitag pracownicytag pracatag ITtag dział ITtag Ciscotag biurotag badania
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy