Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Odpowiedzią na piractwo jest szukanie rozwiązań gospodarczych, a nie kozłów ofiarnych - mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele Chomikuj.pl. Wydawcy od ponad dwóch lat zapowiadali pozwanie tego serwisu, pierwszy ruch w kierunku sądowej potyczki wykonał jednak Chomikuj.pl, który wytoczył proces Polskiej Izbie Książki.

W piątek, 13 lipca, media poinformowały, że Polskiej Izbie Książki (PIK) udało się zgromadzić odpowiednią liczbę firm, które chciałyby wystąpić z nią do sądu przeciwko spółce FS File Solutions Ltd., do której należy Chomikuj.pl. Kolejne doniesienia dotyczyły pozwania PIK przez Chomikuj.pl za nazwanie go pirackim serwisem.

Czytaj więcej: Czy Chomikuj.pl ma szansę wygrać z wydawcami? Przedstawiamy opinię prawnika

W czasie konferencji prasowej, którą przedstawiciele Chomikuj.pl zorganizowali 16 lipca, okazało się, że pozew przeciwko PIK wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie (II Wydział Cywilny) już 23 kwietnia. Poszło o komunikat wydany przez PIK w czerwcu 2010 r., w którym wydawcy napisali, że Chomikuj.pl „stosuje praktyki pirackie i nielegalnie publikuje utwory objęte ochroną prawa autorskiego”. Pozew poprzedziły liczne propozycje spotkań i prośby o usunięcie spornego komunikatu.

- Ponowioną w ostatnich dniach przez PIK zapowiedź pozwania Chomikuj.pl odczytujemy jako kolejną próbę znalezienia tematu zastępczego dla prawdziwych, niewygodnych dla wydawców, przyczyn piractwa i odwet za pozew skierowany przez Chomikuj.pl przeciwko PIK - stwierdzili podczas konferencji przedstawiciele serwisu. Pierwsza rozprawa w procesie wytoczonym przez Chomikuj.pl została wyznaczona na 6 sierpnia.

Czy Chomikuj.pl to legalnie działający serwis?

Jego właściciele nie mają co do tego wątpliwości. Według Rafała Ciska, który komentował dla Dziennika Internautów pierwsze doniesienia na temat pozwu zbiorowego przeciwko Chomikuj.pl, serwis jest chroniony przez ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która wyłącza odpowiedzialność właściciela serwisu za treści umieszczane przez użytkowników, o ile wdroży on odpowiednie procedury zgłaszania naruszeń. Chomikuj.pl je wdrożył i to w zakresie szerszym niż wymaga prawo polskie - pisał wówczas prawnik (zob. Opinie: Zbiorowy pozew przeciw Chomikuj?).

Podobną opinię wyraziła w ubiegły piątek Monika Brzozowska, ekspert z zakresu własności intelektualnej z Kancelarii Pasieka, Derlikowski, Brzozowska i Partnerzy. Podkreśliła ona, że nie wolno zakładać, iż w serwisie na pewno przechowywane są jedynie treści nielegalne. Portal ten bowiem spełnia rolę platformy służącej komunikacji oraz wymianie informacji, co wyklucza stosowanie prewencyjnej kontroli zamieszczanych przez usługobiorców informacji - napisała.

Aby wygrać, wydawcy będą musieli wykazać, że serwis wiedział o bezprawnym charakterze przechowywanych w nim plików i nic z tym nie zrobił. To będzie trudne. Przedstawiciele serwisu podkreślali na konferencji, że Chomikuj.pl niezwłocznie reaguje na wszystkie zgłoszenia nieautoryzowanej dystrybucji, udoskonala narzędzia umożliwiające wydawcom szybkie identyfikowanie i usuwanie swoich treści. W ciągu ostatnich dwóch lat usunął 13,5 mln plików na podstawie 18 tys. zgłoszeń.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. 13 lipca w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odbyło się spotkanie, na którym omawiano kwestie sporne, m.in. wyłączanie odpowiedzialności host providerów oraz procedurę zgłaszania i wycofywania bezprawnych treści - zob. O cenzurze, odpowiedzialności i notice and takedown - wraca nowelizacja UŚUDE.

Prawdziwe przyczyny piractwa

W czasie konferencji przedstawiciele Chomikuj.pl stwierdzili też - komentując działania wydawców - że łatwiej jest szukać kozłów ofiarnych, niż przyznać, że nie potrafi się nadążyć za oczekiwaniami konsumentów i przygotować dla nich odpowiedniej oferty. Ich zdaniem główną przyczyną piractwa jest brak sprawnej, legalnej dystrybucji treści w internecie.

Sonda
Kto ma rację w sporze Chomikuj.pl z wydawcami?
  • Chomikuj.pl
  • Wydawcy
  • Po części oboje
wyniki  komentarze

- Wydawcy zapominają, że ich klienci nie są z natury złodziejami, są gotowi wynagradzać twórców za ich pracę, ale również chcą być traktowani uczciwie i poważnie. Tylko wygodna oferta, dostosowana cenowo do ich budżetów, skłoni ich do wybrania „produktu” a nie do poszukania niewygodnych w czytaniu „plików” udostępnianych przez nieznane im osoby - przekonywał Piotr Hałasiewicz, dodając, że jest mu przykro, że PIK tak skutecznie broni się przed podjęciem rozmów z Chomikuj.pl i wykorzystaniem potencjału, jaki mogłaby uruchomić współpraca wydawców z serwisami internetowymi. O tym, że Chomikuj.pl jest zainteresowany taką współpracą, pisaliśmy w Dzienniku Internautów już dwa lata temu (zob. artykuł linkowany poniżej).

Czytaj więcej: Chomikuj.pl pomoże wydawcom sprzedawać e-booki


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik