Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Chomikuj.pl uciekł z Polski na Cypr

Dziennik.pl 05-10-2010, 08:17

Serwis oskarżany o wspieranie piractwa komputerowego zastosował prosty wybieg i po cichu zmienił właściciela. Tajemnicza spółka, do której teraz należy, ma swoją siedzibę w Nikozji. Wydawnictwa będą miały kłopot z dochodzeniem swoich praw.

„Operatorem Portalu Chomikuj.pl jest spółka FS File Solutions Limited z siedzibą w Nikozji, Suite 4A, 4 Georgios Seferis Street, Ayioi Omologytes” – informuje nowy regulamin serwisu, który obowiązuje od 30 września. Choć spółka Team Solutions, jak dowiedział się „DGP”, pozbyła się portalu już 1 września, nie chwaliła się tą zmianą. Nowy inwestor jest zupełnie nieznany na internetowym rynku.

– To prosty wybieg: po to zakłada się firmę na Cyprze, by nie udostępniać informacji o właścicielach, dochodach spółki, a i przed polskim wymiarem sprawiedliwości łatwiej będzie się tam schronić – tłumaczy Andrzej Garapich, prezes Polskich Badań Internetu.

To, że nad Chomikuj.pl zbierają się czarne chmury, „DGP” opisuje od kilku miesięcy. Portal, który miał w założeniu służyć jako zapasowy dysk w sieci, na którym można przechowywać i udostępniać innym zdjęcia czy dokumenty, czyli pliki, niemieszczące się nam na dysku, coraz powszechniej oskarżany był o wspieranie piractwa. Dziś przechowywanych jest tam blisko 300 mln plików. Wiele z nich to nielegalnie udostępniane książki, filmy i pliki muzyczne. Od dłuższego czasu psują krew polskim wydawnictwom. Praktycznie każda wydana w Polsce książka szybko trafia na konta użytkowników portalu i za darmo jest pobierana przez kolejnych. Jak przyznają jego administratorzy, na wnioski właścicieli praw autorskich zablokowano już kilka milionów plików.

Więcej szczegółów w serwisie Dziennik.pl w artykule Sylwii Czubkowskiej pt. Ścigany portal uciekł z Polski

dziennik.pl