Chmura publiczna, prywatna i hybrydowa - czym się różnią?

10-10-2012, 23:36

Spokojnie, nasza witryna nie zmienia profilu: wciąż zajmujemy się nowymi technologiami. Rozpoznawanie różnych rodzajów chmur może jednak przydać się również, gdy chcemy usprawnić funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa.

Ostatnio przybliżyłem pokrótce, czym jest cloud computing i przypomnę tylko, że chodzi o przetwarzanie informacji na zdalnych maszynach - najczęściej niewidocznych i skupionych w duże grupy, stąd nazywanych "chmurami".

Tym razem przyjrzymy się również temu, na jakie rodzaje dzielą się chmury. A więc w stratosferze... żartuję - zejdźmy nieco niżej na ziemię, przyglądając się możliwym konfiguracjom serwerowni.

Główne rodzaje chmur

Chmury obliczeniowe można podzielić przede wszystkim ze względu na to, gdzie się znajdują:

  • Chmura prywatna - w pełni autonomiczny zbiór serwerów, będących jednocześnie niezależną częścią organizacji. Wszelkie dane oraz usługi są oferowane w ramach jednego przedsiębiorstwa (choć same serwery nie muszą się znajdować fizycznie w pobliżu korporacji albo ze względów bezpieczeństwa mogą być rozlokowane w kilku miejscach).
  • Chmura publiczna - zdecydowanie najpopularniejsza forma występowania różnego rodzaju centrów obliczeniowych. W tym modelu użytkownicy prywatni oraz instytucjonalni mogą korzystać z usług, które przeliczane są oraz przechowywane na serwerach należących do osobnych firm, zwykle dużych koncernów, takich jak Amazon, Google, ale również np. Facebook.
  • Chmura hybrydowa - jak łatwo się domyślić, jest to połączenie wymienionych wcześniej chmur prywatnych oraz publicznych. W praktyce część serwerów danej firmy może się znajdować wewnątrz korporacji (i np. przechowywać dane), natomiast same usługi są zwykle ładowane ze zdalnych urządzeń należących do większych koncernów informatycznych.
  • Chmura społeczności - dzielenie pewnych usług chmurowych między kilka organizacji, które łączy wspólny cel. Fizycznie całość może być zarządzana wewnętrznie, ale również zewnętrznie (np. przez wspomnianych wcześniej producentów rozwiązań informatycznych).

Jaka chmura dla mnie?

Sonda
Korzystasz z webowych narzędzi?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Nie ma co ukrywać, że zdecydowanie najpopularniejszym obecnie modelem chmur jest wykorzystywanie rozwiązań udostępnionych publicznie (ang. public cloud). Wystarczy chwila, by zauważyć, że z technologii tego typu korzystamy niemal od początku funkcjonowania internetu. Skrzynki e-mail, Facebook czy Dokumenty Google to wszystko usługi, które funkcjonują właśnie w ramach chmury publicznej.

Cloud computing nie jest więc wbrew pozorom wynalazkiem nowym. Niektórzy dobitnie nazywają go "marketingowym wynalazkiem", jednak trzeba również zauważyć, że rozwój technologii bardzo przyczynił się do nadania chmurom nowych funkcji. Kto jeszcze kilka lat temu myślał o tym, by pracę w pakiecie biurowym rozpoczynać od uruchomienia przeglądarki? Za jakiś czas w ten sposób obsługiwać będziemy mogli również bardziej skomplikowane narzędzia czy nawet gry - pierwsze usługi tego typu już działają. 

Czytaj także: Czym jest cloud computing i jakie usługi obejmuje?

Partnerem cyklu artykułów o Cloud Computing jest:

IBM SmartCloud Enterprise


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy