Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Chiptuning - czym jest i kiedy warto się zdecydować na ten krok?

04-07-2024, 15:42

Doświadczenie pokazuje, że coraz więcej miłośników motoryzacji chętnie sięga po rozmaite rozwiązania z zakresu modyfikacji pojazdów. Dzieje się tak, ponieważ kierowcy chcą osiągać znacznie lepsze wyniki, a także mnożyć przyjemność, jaka płynie z jazdy lepszym wozem. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się chiptuning. Jest to modyfikacja związana ściśle z oprogramowaniem zajmującym się sterowaniem silnikiem. Sprawdź, czym dokładnie jest chiptuning oraz z jakimi korzyściami się wiąże!

Chiptuning — czym jest i kiedy warto się zdecydować na ten krok?

Na czym polega chiptuning?

Chiptuning Wrocław, którą przeprowadzisz w firmie https://www.bmgtuning.pl/chiptuning-wroclaw/, jest modyfikacją oprogramowania, które zajmuje się sterowaniem pracą silnika. Oznacza to, że w praktyce zmienione zostają parametry takie, jak moc, moment obrotowy czy ilość paliwa, jaka dostarczana jest przeciętnie do cylindrów.

Chiptuning opiera się na analizie danych, jakie gromadzą tzw. mapy w czasie pracy silnika w rozmaitych warunkach. Zmieniając parametry z wykorzystaniem chiptuningu, można uzyskać doskonałe efekty — samochód będzie szybszy, a co za tym idzie również bardziej elastyczny i ekonomiczny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby chiptuning został przeprowadzony zarówno w silnikach diesla, jak i w silnikach benzynowych.

Warto jednak mieć na wadze, że modyfikacje takie nie w każdej sytuacji przyniosą wymierne korzyści. Niekiedy zdarza się, że chiptuning prowadzi do poważnych kłopotów z pojazdem. Nic więc dziwnego, że usługa ta powinna zostać zlecona wyłącznie profesjonalistom w temacie.

Korzyści, jakie płyną z modyfikacji silnika

Nie można zaprzeczyć, że chiptuning przynosi sporo korzyści. Przede wszystkim zwiększa moc silnika oraz moment obrotowy. Przekłada się to na znacznie lepsze osiągi samochodu. Kierowca może w ten sposób cieszyć się szybszą jazdą, a także większą jej dynamiką.

Dodatkowym atutem chiptuningu jest zmniejszenie zużycia paliwa. Zaleta ta dotyczy głównie silników wysokoprężnych. Tutaj podkreślenia wymaga fakt, iż oszczędności związane są także z indywidualnym stylem jazdy kierowcy oraz warunkami eksploatacji pojazdu.

Potencjalne wady i zagrożenia związane z chiptuningiem

Chiptuning to usługa, po której może pojawić się sporo korzyści, jednak nie jest ona całkowicie pozbawiona wad. Nie da się jednak przewidzieć, kiedy one wystąpią, a kiedy nie.

Nieprawidłowo przeprowadzona modyfikacja z pewnością może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia silnika, a także innych podzespołów, które są niezbędne do prawidłowej pracy samochodu. Zwiększenie mocy silnika może mieć też negatywny wpływ na żywotność pewnych podzespołów, które nie zostały w fazie produkcji przystosowane do pracy w cięższych warunkach. Najbardziej narażone są w tym przypadku sprzęgło oraz układ hamulcowy.

Wielu kierowców o tym zapomina, jednak chiptuning może być usługą niezgodną z przepisami prawa. Istnieje takie prawdopodobieństwo, zwłaszcza jeśli modyfikacje nie zostały zgłoszone odpowiednim organom.

Profesjonalna firma od chiptuningu — jak wybrać?

Chiptuning to ciekawe rozwiązanie zarówno dla osób poszukujących wrażeń, jak i tych, które chcą realnie zmniejszyć zużycie drogiego paliwa. Najwięcej korzyści chiptuning przynosi samochodom z silnikami benzynowymi z turbodoładowaniem, jak i samochodom z jednostkami wysokoprężnymi.

W przypadku usługi chiptuningu warto wybrać firmę, która cieszy się ugruntowaną pozycją na rynku oraz w większości pozytywnymi opiniami od klientów. Istotne jest również, by firma była w stanie zaoferować gwarancję na przeprowadzoną usługę chiptuningu. Można też sprawdzić wiedzę oraz doświadczenie takiej firmy. Ciekawym aspektem jest, czy dana firma stosuje się do przepisów prawa, a także czy oferuje w razie jakichkolwiek komplikacji powrót do oryginalnych ustawień silnika.

Jeśli decyzja o chiptuningu zapadła, warto pamiętać o zgłoszeniu tego faktu do odpowiednich instytucji — przede wszystkim do stacji kontroli pojazdów. Wprowadzone do silnika modyfikacje mogą wpłynąć na wartości emisji spalin, co obecnie jest niesamowicie ważnym aspektem.

 

Foto: Serge Kutuzov, Unsplash,

Treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik