Chiny wprowadzają zaostrzony regulamin dla witryn społecznościowych

29-05-2012, 10:01

W chińskich sieciach społecznościowych nie można teraz publikować wielu rodzajów informacji, które zdaniem tamtejszych władz "niszczą jedność" - informuje agencja Reuters. Do tej pory cenzura tamtejszej części internetu nie była komunikowana w tak oczywisty sposób.

Choć cenzura wielu usług internetowych w Chinach nie jest nowością, do niedawna w tamtejszych mikroblogach można było publikować niemal dowolne informacje. Sytuacja taka zaczęła się zmieniać na początku tego roku.

Czytaj także: Apple proponuje ugodę w Chinach

Najpierw władze zdecydowały, że wszyscy internauci, którzy chcą publikować w chińskich mikroblogach swoje treści, muszą wcześniej przejść proces weryfikacji danych osobowych. Posługiwanie się prawdziwym imieniem i nazwiskiem miało zniechęcić do otwartej krytyki rządu, jednak najwyraźniej tego typu ograniczenia nie były wystarczające.

Od 28 maja wszyscy użytkownicy największych mikroblogów w Chinach muszą przed publikacją wpisów zaakceptować nowe zasady wykorzystywania tego typu usług. Wśród kluczowych warunków odnaleźć można zakaz publikowania treści "szkodzących jedności, a także integralności i terytorialnej suwerenności Chin".

Przepisy zapowiedziane w ubiegłym miesiącu zakładają również, że internauci nie mogą  "szerzyć plotek, szkodzić ładowi społecznemu, a także zakłócać stabilności". Dodatkowo powołane zostaną "społecznościowe komitety", które będą się zajmowały monitorowaniem wiadomości użytkowników i ewentualnym kasowaniem niezgodnych z regulaminem.

Czytaj także: Chińczycy również pokochali Instagrama


Źródło: Sina, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy