Chiny: 30 miliardów dolarów na 3G

12-12-2008, 17:41

Największy rynek telekomunikacyjny świata otwiera się na telefonię trzeciej generacji. Inwestycje chińskich telekomów mogą pomóc światowym gigantom przetrwać kryzys.

Kryzys finansowy zatacza coraz szersze kręgi. Kolejne firmy, nie tylko banki czy towarzystwa ubezpieczeniowe, ogłaszają kolejne zwolnienia. Informowaliśmy w tym tygodniu, że zatrudnienie zmniejszą także m.in. Sony oraz Yahoo. Wciąż silnie rosnący popyt na dobra konsumpcyjne i dynamiczny rozwój rynku internetowego w krajach rozwijających się nie są w stanie zrekompensować spadku sprzedaży w krajach zachodnich.

Dlatego ogłoszona przez władze Chin decyzja o przyznaniu licencji na telefonię trzeciej generacji (3G) została przyjęta z dużym zadowoleniem. Li Yizhong, którego ministerstwo odpowiada za sprawy telekomunikacji, powiedział, że spodziewa się, że firmy wydadzą na budowę infrastruktury około 30 miliardów dolarów. Dodał, że licencje zostaną przyznano pod koniec bieżącego lub na początku następnego roku – informuje agencja AP.

Na tę wiadomość długo czekali producenci sprzętu, zwłaszcza gdy ostatnio zaczęli borykać się ze spadającą liczbą zamówień. Od 1 kwietnia China Mobile testował nową technologię, operator nie był jej jednak w stanie uruchomić przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie.

Chińskie inwestycje dają nadzieję na powrót optymizmu do sektora telekomunikacyjnego. Państwo Środka może pochwalić się największą liczbą klientów telefonii komórkowej – 650 milionów.

Sonda
Obawiasz się rosnącej potęgi gospodarczej Chin?
  • Bardzo
  • Trochę
  • Nie
  • Nie interesuje mnie to
wyniki  komentarze

Li dodał, że chińscy operatorzy będą używać zarówno standardów globalnych, jak i stworzonych specjalnie na potrzeby chińskiego rynku. Technologie WCDMA oraz CDMA-2000 będą wykorzystywane odpowiednio przez China Unicom Corp. oraz China Telecom Ltd., podczas gdy największy chiński operator - China Mobile Corp. - korzystać będzie z chińskiej technologii TD-SCDMA.

Prace nad własnymi technologiami wykorzystywanymi w telefonii 3G spowodowały napięcia zwłaszcza w stosunkach z Waszyngtonem, który obawiał się, że ich wprowadzenie spowoduje odcięcie zachodnich dostawców od chińskiego rynku. Stąd kompromisowa decyzja Pekinu.

W wyścigu o kontrakty chińskich telekomów walczyć będą m.in. Nokia Siemens Network, Sony-Ericsson, a także chińskie Huawei Technologies Co. oraz ZTE Corp.


Następny artykuł » zamknij

Emotikona ";-)" zastrzeżona?

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Sony Ericssontag Nokia Siemens Networktag Chinytag 3G
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy