Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Chciał okupu w Bitcoinach za przerwanie ataków DDoS, został jednak namierzony i zatrzymany

09-05-2013, 10:57

Media rozpisują się o kolejnym sukcesie polskiej policji, która zatrzymała 32-letniego mieszkańca Legnicy "w związku z atakami hakerskimi".

Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymał osobę podejrzaną o szereg ataków „na platformy internetowe jednego z serwisów aukcyjnych i dwóch banków” (zob. notkę na stronie policja.pl).

Chodzi prawdopodobnie o kwietniowe „awarie” Allegro, ING Banku Śląskiego oraz mBanku. W każdym z wymienionych przypadków mieliśmy do czynienia z okresowym brakiem dostępu do serwisów transakcyjnych, co mogło być spowodowane atakami DDoS.

Dolnośląscy policjanci podkreślają, że do zatrzymania mężczyzny doszło w wyniku ścisłej współpracy z podmiotami pokrzywdzonymi. Okazało się bowiem, że sprawca ataków w zamian za ich zaprzestanie żądał okupu w wysokości 50 tys. zł płatnego w Bitcoinach. Straty zaatakowanych przedsiębiorców oszacowano na blisko 8 mln zł.

Sprzęt zabezpieczony przez policję

Sprzęt zabezpieczony przez policję, fot. dolnoslaska.policja.gov.pl

Podczas przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego funkcjonariusze zabezpieczyli „dwie jednostki komputerów oraz nośniki pamięci i telefony komórkowe” (widoczne na powyższym zdjęciu - wątpliwe, że to właśnie ich użyto do zaatakowania Allegro i wymienionych wcześniej banków). Sprzęt przekazano biegłemu do dalszej analizy, a mężczyznę po przesłuchaniu zwolniono.

Informację o zatrzymaniu policja podsumowała stwierdzeniem: W sieci nigdy nie jesteśmy anonimowi. Każde działanie pozostawia po sobie ślad, który w razie zachowania niezgodnego z prawem może doprowadzić do naszej identyfikacji. Oczywiście można z tym polemizować, w przypadku przeciętnego użytkownika internetu jest to jednak prawda.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: policja.plOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik