Chcesz oglądać telewizję przez internet? Uważaj na wyłudzaczy z siedzibą na Cyprze

11-10-2012, 11:54

Mimo zmiany prawa SMS-owi naciągacze mogą działać bez przeszkód - wystarczy, że zarejestrują swoją firmę w innym kraju niż Polska.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Przed stronami, które naciągają użytkowników na kosztowne Premium SMS-y, ostrzegamy w Dzienniku Internautów od kilku lat. Zwykle zachęcają one do korzystania z usług o wątpliwej jakości, czasami też - jak pokazuje ostatni zgłoszony nam przypadek - rozpowszechniają szkodliwe oprogramowanie.

Fragment strony z zachętą do pobrania programu
fot. di24.pl - Fragment strony z zachętą do pobrania programu
O stronie www.telewizjanakompa.pl poinformował nas jeden z Czytelników. W maju opisywaliśmy bardzo podobny (już nie działający) serwis www.telewizja-przez-net.pl, prowadzony przez tę samą firmę - Grainside Investments Limited z siedzibą w Nikozji na Cyprze. Witryna, o której powiadomił nas Czytelnik, oferuje rzekomo usługę oglądania wybranych kanałów telewizyjnych przez internet "bez jakichkolwiek opłat". Obok zamieszczamy zrzut ekranu z zachętą do pobrania programu TV.

Widzimy na nim numer o podwyższonej opłacie, na który należy wysłać wiadomość o treści "pobieram". Jej koszt to 30,75 PLN z VAT, dopiero z regulaminu możemy się dowiedzieć, że konieczne będzie wysłanie dwóch SMS-ów. W oczy rzuca się informacja "Promocyjny koszt weryfikacji to 0,50 PLN (0,62 PLN z VAT)". To, że takiej weryfikacji można dokonać przy użyciu PayPala, twórcy strony napisali znacznie mniejszą, szarą czcionką, która na białym tle nie jest zbyt dobrze widoczna.

Malware wykryte przez Comodo Internet Security - zrzut ekranu od Czytelnika
fot. - Malware wykryte przez Comodo Internet Security - zrzut ekranu od Czytelnika
Osoby, które dadzą się nabrać na ten trick, nie dość, ze stracą ponad 60 złotych, to jeszcze mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem. Czytelnik przysłał zrzut ekranu (po lewej stronie), na którym widać, w jaki sposób pobrany plik został rozpoznany przez Comodo Internet Security. Przestrzegamy użytkowników Dziennika Internautów przed pobieraniem czegokolwiek z podanej wyżej strony.

Pieniądze nie do odzyskania

Tego typu wyłudzenia miało ukrócić Prawo telekomunikacyjne, które weszło w życie 4 grudnia 2011 r. Osoby, które straciły pieniądze, korzystając ze strony www.telewizjanakompa.pl, nie mają jednak szans na ich odzyskanie. Nowe przepisy obowiązują polskich e-usługodawców, a prowadząca tę stronę spółka Grainside Investments Limited została zarejestrowana na Cyprze. W regulaminie możemy przeczytać, że "usługi serwisu są skierowane przede wszystkim dla osób przebywających na Cyprze, a serwis działa w oparciu o prawo cypryjskie".

W czerwcu Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdził dla Dziennika Internautów, że nic w takim przypadku nie może zrobić - nie jest nawet w stanie wywrzeć nacisku na polskie podmioty współpracujące z omawianą stroną, aby powstrzymać nieuczciwą działalność. Naciągacze mogą działać bez przeszkód, byleby rejestrowali swoje firmy w innym kraju niż Polska.

Czytaj więcej: Naciąganie na Premium SMS możliwe pomimo zmiany prawa


Źródło: DI24.pl


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.