CEO Apple: Patenty to wrzód na d... (wideo)

30-05-2012, 09:14

To oraz inne ciekawe stwierdzenia padły z ust Tima Cooka w czasie wywiadu będącego elementem konferencji D10 organizowanej przez All Things D w Rancho Palos Verdes. Cook mówił również o tajemniczości Apple, nastawieniu do usług społecznościowych, o Apple TV oraz o tym, czego nauczył się od Steve'a Jobsa.

Wywiad otwierający konferencję All Things D uznawany jest z zasady za ważne wydarzenie. W przeszłości w fotelu gościa zasiadał m.in. Steve Jobs, a w tym roku Kara Swisher oraz Walt Mossberg mieli okazję przepytać jego następcę, czyli Tima Cooka. W wywiadzie padło wiele ciekawych stwierdzeń, o których możemy poczytać oczywiście w All Things D, ale również w wielu innych serwisach.

Apple i patenty

Nie całkiem zaskakujące, ale jednak mocne było to, co Tim Cook mówił o patentach. Wiemy przecież, że firma Apple angażuje się w wojnę patentową i byłoby jej na rękę, gdyby w walce oberwał Android. Steve Jobs podobno zapowiadał, że gotów jest walczyć z Androidem do końca, natomiast Tim Cook powiedział wczoraj, że patenty to... wrzód na tyłku.

- Większość ludzi pozywa nas w oparciu o patenty istotne dla standardów - mówił Cook. - Dlatego właśnie system jest zepsuty. Nikt nie powinien dostać nakazu sądowego w oparciu o patent na standard, bo właściciel jest zobligowany do licencjonowania go uczciwie i na rozsądnych zasadach

Czytaj: Szef firmy Apple rezygnuje z dywidendy

Cook dodał, że Apple nigdy nie pozywała w oparciu o patenty odnoszące się do standardów.

Oczywiście przeciwnicy patentów szybko znajdą kontrargumenty dla Cooka. Firma Apple potrafi pozywać za patenty marnej jakości albo mówi o naruszeniach własności intelektualnej z powodu prostokątnego kształtu urządzenia z zaokrąglonymi rogami (sic!). Głośno było o wadliwych zdjęciach w pozwach Apple, które mogły wprowadzać sędziów w błąd.

Istotne jest jednak to, że CEO Apple przyznał, iż patentowe wojny robią się męczące i jest on gotów na kończenie ich ugodami. Wydaje się to podejściem odmiennym niż to obserwowane u Jobsa.

Apple i social media

Tim Cook przyznał, że obecnie niezbyt wielu fanów ma usługa Ping (muzyczny serwis społecznościowy) i Apple może ją zamknąć. Potem dodał, że Apple musi dostarczać urządzenia z funkcjami społecznościowymi, ale to nie znaczy, że musi mieć swój własny serwis społecznościowy. Integracja Twittera z iOS jest jego zdaniem dobrym przykładem takiego działania.

Cook przyznał też, że Apple ma trwałe związki z Facebookiem i jego zdaniem jest to "świetna firma". Co prawda, Jobs nazywał Facebooka "uciążliwym", ale zdaniem Cooka to samo niektórzy ludzie mówią o Apple. To, że mają inny punkt widzenia, nie znaczy, że nie możemy pracować razem - stwierdził Cook. Zapytany o brak integracji produktów Apple z Facebookiem Tim Cook odpowiedział "stay tuned", co sugeruje, że niebawem powinniśmy zobaczyć nowości w tym obszarze.

Eksperymenty Apple

Jak wspomniano wyżej, Ping raczej nie przeżyje. Tim Cook mówił też o Apple TV. Przyznał, że to ciągle eksperyment, że nie jest to dla Apple "piąta noga". Firma ma zamiar ciągnąć sznureczek dalej i zobaczyć, co z tego wyjdzie. Szef Apple przyznał, że sprzedaż tego urządzenia rośnie. Nie powiedział natomiast, czy firma ma zamiar wchodzić jeszcze głębiej w biznes telewizyjny. Wspomniał o tym, że Apple nie jest firmą "hobbystyczną" i zazwyczaj jeśli coś nie będzie wielkim hitem, zostanie odsunięte na bok.

Inne ciekawostki

W ten sposób dochodzimy do tego, co Tim Cook mówił o najważniejszych naukach, jakie pobrał od Jobsa. Najważniejsze  - według szefów Apple - jest skupienie się i to na tym, aby coś było najlepsze a nie tylko bardzo dobre. Poza tym Jobs był zdania, że warto dawać z siebie wszystko, skoro nie mamy pewności, czy jutro będziemy żywi.

Jobs podkreślał, aby nie patrzeć na przeszłość. Z tego powodu Cook uważa, że nowego rynku tabletów nie można traktować jak części rynku PC-tów. To jest jego zdaniem coś nowego, co otworzyło świat na produkty Apple.

Kolejna rzecz, której Cook ma zamiar się trzymać, to tajemniczość. Firma nie ma pozwalać na wycieki informacji o produktach, w co trochę trudno uwierzyć, mając na uwadze, jak świetną reklamą były te "wypadki". Cook zapowiada natomiast większą otwartość firmy Apple w takich kwestiach, jak np. warunki pracy w fabrykach Foxconna.

Wygląda też na to, że kończy się okres kosmetycznych zmian w produktach Apple. Ponoć wielu ludzi w Apple pracuje obecnie nad Siri i niebawem powinniśmy zobaczyć ekspansję nowych funkcjonalności, także w tym obszarze.

Poniżej film prezentujący najciekawsze fragmenty wywiadu.

Czytaj: Urządzenia z iOS oraz Androidem zyskują popularność


Źródło: All Things D
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930