Ceny rozmów do Play bezprawnie zawyżane? UOKiK bada sprawę

18-03-2013, 14:47

Ceny rozmów do Play mogły być zawyżone bardziej, niż wynikało to z cen hurtowych - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zapowiedział postępowanie przeciwko konkurentom Play. Po raz pierwszy na rynku telekomunikacji będziemy mieli do czynienia z postępowaniem tego typu.

Polacy przyzwyczaili się do tego, że ceny połączeń do operatora Play są droższe. Wynikało to ze sposobu kształtowania stawek hurtowych, tzw. stawek MTR, czyli opłat, jakie jeden operator musi zapłacić drugiemu za zakończenie rozmowy w jego sieci. Taka sytuacja nie miała jednak trwać wiecznie. W grudniu ubiegłego roku Urząd Komunikacji Elektronicznej zrównał stawki MTR dla wszystkich operatorów.

Ceny połączeń do Play nie od razu spadły, ale to nie jedyny problem. Można zadać sobie pytanie, czy różnica w cenach połączeń do Play rzeczywiście odpowiadała różnicy w stawkach hurtowych? Niestety tak właśnie mogło być.

Ceny połączeń do Play zawyżane?

Dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o uruchomieniu postępowania w tej sprawie. Urząd ma bowiem podstawy, by sądzić, że wielcy konkurenci Play - Polkomtel, PTC oraz PTK - zawyżali ceny połączeń do Play bardziej, niż wynikało to z asymetrii w stawkach hurtowych.

Cena za minutę połączenia z sieci tych trzech operatorów do sieci Play może być nawet o kilkadziesiąt groszy większa. Analiza Urzędu wykazała, że koszty faktycznie ponoszone przez operatorów mogą nie uzasadniać tak dużego różnicowania stawek.

W rozmowie telefonicznej z Dziennikiem Internautów rzeczniczka UOKiK potwierdziła, że uruchomione właśnie postępowanie dotyczy zarówno cen przed grudniową obniżką stawek MTR, jak i cen po tej obniżce.

Sonda
Czy Twoim zdaniem ceny połaczeń do Play mogły ograniczyć konkurencję na rynku?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Naruszono przepisy unijne?

UOKiK postara się ustalić, czy ewentualne zawyżanie cen mogło szkodzić konkurencji. Postępowanie będzie prowadzone również w oparciu o przepisy UE. Urząd przeanalizuje, czy praktyka przedsiębiorców mogła mieć wpływ na handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, np. poprzez utrudnianie operatorom telekomunikacyjnym wejścia na polski rynek.

Potwierdzenie tych zarzutów może skutkować karą finansową wynoszącą do 10% rocznego przychodu ukaranych przedsiębiorstw (w roku poprzedzającym wydanie decyzji). UOKiK przyznaje, że postępowanie zostało uruchomione po sygnałach od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz zawiadomieniu spółki P4, operatora sieci Play.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930