Była lobbystka RIAA jako sędzia opowiedziała się przeciwko internautom

29-03-2011, 07:03

Składanie pozwów zbiorowych przeciwko internautom jest możliwe i bardziej uzasadnione ekonomicznie dla prawników i ich klientów - uznała sędzia Beryl Howell, wydając wyrok na korzyść posiadaczy praw autorskich.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W połowie lutego br. informowaliśmy w Dzienniku Internautów o precedensowym wyroku, jaki zapadł w wyniku złożenia pozwy zbiorowego przez firmę Larry Flynt Publications, wydającą filmy pornograficzne, przeciwko grupie internautów, której zarzucono nielegalną wymianę plików. Sąd w stanie Teksas uznał, że nie ma żadnych podstaw ku temu, by pozwani sądzeni byli na podstawie jednego pozwu. Analogiczne rozstrzygnięcia zapadły także w Wirginii oraz Illinois.

>> Czytaj więcej: P2P: Nie będzie sprawy przeciwko tysiącom internautów

W innym kierunku poszła sędzia Beryl Howell, która stanowisko objęła zaledwie tydzień temu. Stanęła ona po stronie posiadaczy praw autorskich, umożliwiając składanie pozwów zbiorowych przeciwko internautom. Legalizuje to de facto praktykę proponowania podejrzanym o naruszenie prawa ugód - w zamian za pewną opłatę dana osoba nie zostanie postawiona przed sądem - podaje serwis TorrentFreak.

Howell uznała, że wnoszenie pozwu przeciwko każdemu z podejrzanych z osobna byłoby nieefektywne ekonomicznie dla prawników i ich klientów - informuje z kolei Ars Technica. Wniesienie pozwu w tej sytuacji kosztuje 350 dolarów, niezależnie od liczby pozwanych. Zbiorowe pozwy znacząco więc obniżały koszty. Jednak inni sędziowie wskazywali właśnie ten fakt jako jedną z przeszkód, by je składać.

Sonda
Czy sędzia Beryl Howell może zachować bezstronność w sprawach o naruszenie praw autorskich?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Sam wyrok może i aż tak wielkim zaskoczeniem nie jest. Możliwa jest bowiem inna interpretacja przepisów. Na uwagę zasługuje jednak przeszłość sędzi Howell. Po pierwsze pracowała ona w senackiej komisji legislacyjnej, która przygotowała trzy ważne akty prawne wymierzone w piractwo - Digital Millennium Copyright Act (DMCA), Digital Theft Deterrence and Copyright Damages Deterrence Act oraz No Electronic Theft Act.

>> Czytaj także: P2P: Coraz mniej osób wymienia się muzyką w USA

Po drugie jednak, do roku 2009 pracowała jako dyrektor zarządzający w firmie konsultingowej Stroz Friedberg, specjalizującej się w przestępstwach komputerowych. Mało tego - jednym z klientów firmy była RIAA, na rzecz której Stroz Friedberg lobbowała w Waszyngtonie. Jednym z głównych lobbystów była właśnie Beryl Howell, która z tego tytułu w latach 2004-2008 zainkasowała 415 tysięcy dolarów.

Czy mamy tutaj do czynienia z konfliktem interesów? Raczej nie - nie wygląda na to, by Howell miała odnieść osobiste i bezpośrednie korzyści z wyroku, który wydała. Trudno też oczekiwać od sędziego, by nie miał własnych poglądów na jakiś temat. Z drugiej jednak strony kilkuletnia praca na rzecz jednej ze stron konfliktu mogła wpłynąć znacząco na jej punkt widzenia.


Następny artykuł » zamknij

eBay przejmuje GSI Commerce


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.