Burmistrz pozywa lokalny serwis za komentarze

09-03-2010, 09:58

W wielu lokalnych serwisach internetowych znajdziemy komentarze dotyczące władz, ale burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej chyba jako pierwszy postanowił pozwać w związku z tym administratora takiego serwisu. Proces wzbudza emocje, bo dotyczy nie tylko odpowiedzialności serwisu za treści zamieszczane przez użytkowników, ale także prawa do krytykowania włodarzy miasta.

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty postanowił pozwać za komentarze serwis www.NaszaKalwaria.pl. Pozew (część 1 i część 2) oraz pismo powoda (część 1 i część 2) zostały opublikowane w tym serwisie, a więc internauci mogą dokładnie zapoznać się ze sprawą.

W pozwie wymieniono 18 komentarzy, które zdaniem burmistrza naruszają jego dobra osobiste. Da się jednak zauważyć, że niektóre z tych komentarzy nie odnoszą się nawet bezpośrednio do osoby Augusta Ormantego (np. Ten bankomat niczym Kalwaryjska władza pasuje jak ulał do tego środowiska nieczynny kiedy potrzebny). Inne wyglądają jak luźno wypowiedziane propozycje dla władzy. Kilka komentarzy można uznać za obraźliwe (np. burmistrz nazywany jest w nich "baranem" lub wypowiadane są opinie co do stanu jego mózgu).

W pozwie czytamy też, że burmistrz zwrócił się do administratora strony NaszaKalwaria.pl Tomasza Balusia o usunięcie komentarzy. Ten odmówił, twierdząc, że za treść komentarzy nie odpowiada, gdyż są one własnością ich twórców. To spowodowało wniesienie pozwu do sądu.

Jako podstawę prawną roszczenia powoda w pozwie wskazano art. 24 par. 1 Kodeksu cywilnego oraz art. 38 Prawa prasowego. Szczególnie ciekawe jest powołanie się właśnie na prawo prasowe, bo czy komentarz w serwisie może być traktowany jako materiał prasowy? W tym miejscu nasuwają się skojarzenia ze sprawą Gazety Bytowskiej.

>>> Czytaj: Skazany za komentarze czytelników

Pozwany administrator Tomasz Baluś powiedział Dziennikowi Internautów, że proces obserwuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a kancelaria Kubas, Kos, Gaertner - Adwokaci Spółka Partnerska, będzie występowała w tej sprawie "pro bono", realizując tym samym program "Obserwatorium wolności mediów w Polsce" prowadzony przez wspomnianą Fundację.

Z kolei burmistrz, komentując sprawę dla Gazety Krakowskiej, powiedział, że media są miejscem do wymiany poglądów i krytyki władzy, ale jego zdaniem krytyka "winna być rzeczowa i merytoryczna, a nie personalnie naruszać dobra osobiste". Burmistrz dodał też, że nie ma zastrzeżeń co do treści artykułów na stronie NaszaKalwaria.pl. Nie podobają mu się jedynie komentarze internautów.

Następna rozprawa w sprawie serwisu NaszaKalwaria.pl odbędzie się w  Sądzie Okręgowym w Krakowie Wydział I Cywilny, przy ul Przy Rondzie 7, w dniu 11 marca 2010 roku o godz. 13.00 w sali nr 412.

>>> Czytaj: Jak usunąć komentarz naruszający prywatność z YouTube


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031