BTDigg wyszuka pliki w sieci BitTorrent bez trackera

24-02-2011, 14:39

Sieci P2P mają wielu wrogów wśród obrońców praw autorskich i jedynie postępująca decentralizacja pozwala na ich niezakłócone działanie.

Niedawno w Dzienniku Internautów wspominaliśmy o pozytywnych aspektach wykorzystywania sieci BitTorrent, jednak nie ma co ukrywać, że największą popularnością w P2P cieszą się głównie materiały rozpowszechniane z naruszeniem praw autorskich.

>>Czytaj także: Wytwórnie płytowe uczą korzystania z BitTorrenta (wideo)

Sonda
Organizacje antypirackie powinny walczyć z P2P?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Na celowniku organizacji antypirackich znajdują się jednak nie tylko użytkownicy, ale także wyszukiwarki plików torrent. Warto w skrócie przypomnieć, że tego typu metapliki zawierają informacje na temat lokalizacji trackera, on natomiast informuje, którzy użytkownicy posiadają dane materiały. Stąd więc bez skutecznych wyszukiwarek plików torrent znacznie trudniej o swobodne dzielenie się nowymi plikami.

Model, w którym organizacje walczące z piractwem mogą zablokować wyszukiwarkę, nie jest dla BitTorrenta najbezpieczniejszy, zatem jakiś czas temu opracowano technologię DHT (rozproszonych tablic mieszających), umożliwiającą odnajdywanie użytkowników udostępniających pliki bez konieczności łączenia się z trackerem. Dzięki takiemu modelowi sieci BitTorrent faktycznie nie da się wyłączyć.

Zasada działania rozproszonych tablic mieszających
fot. Jnlin - Zasada działania rozproszonych tablic mieszających
Wyszukiwarka BTDigg działa właśnie w oparciu o technologię DHT, zatem nie łączy się z trackerem, a pliki wyszukuje, badając sieć połączonych ze sobą internautów. Ze względu na bardzo ascetyczny wygląd (prawdopodobnie w wersji roboczej) internetowe narzędzie działa bardzo szybko.

Co ważniejsze, całość jest jednak dowodem na to, że walka z wyszukiwarkami plików torrent i ich sukcesywne zamykanie straciło właśnie sens, bo sama sieć BitTorrent i tak będzie sobie bez nich świetnie radziła.

>>Czytaj także: MPAA pozywa Hotfile - witrynę do wymieniania się plikami


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930