BREIN zamyka kolejnych 11 serwisów

22-02-2011, 00:24

Nie podano ich nazw, by nie przysparzać im popularności. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że korzystało z nich około 900 tysięcy osób, ich zniknięcie nie przejdzie niezauważone.

BREIN to bardzo aktywna niderlandzka organizacja zajmująca się walką w obronie przestrzegania praw autorskich. Jest ona bardzo skuteczna w swoich działaniach - w zeszłym roku doprowadziła do delegalizacji serwisu The Pirate Bay w Holandii. Aktywnie działa także przeciwko innym serwisów służącym internautom do wymiany plików. Pod koniec stycznia informowaliśmy w Dzienniku Internautów o usunięciu, we współpracy z MPAA, z sieci 12 serwisów torrentowych.

>> Czytaj więcej: 12 serwisów torrentowych usuniętych

Ich nazw nie podano do wiadomości. Podobnie, jak w przypadku 11 serwisów usenetowych. Organizacja poinformowała właśnie o ich zamknięciu. Korzystało z nich około 900 tysięcy użytkowników - podaje serwis TorrentFreak. Udało się prawdopodobnie zidentyfikować osiem z nich - nzbkingdom.net, Twilightnzb.com, Furiousnzb.net, Shreknzb.com, Team-Casanova.com, Crosspost.nl, Cobra-team.nl oraz FTAClub.net. Na ich stronach wyświetlają się komunikaty wskazujące na interwencję ze strony BREIN.

Powstaje jednak pytanie, czy serwisy te faktycznie działały niezgodnie z prawem. Organizacja zdaje się wykorzystywać swoją wygraną przed holenderskim sądem w sprawie przeciwko FTD, jednej z największych społeczności Usenetu. Jej działalność została zdelegalizowana, gdyż 13 (słownie: trzynastu) użytkowników z liczby ponad pół miliona, zostało wskazanych jako osoby dzielące się chronionymi materiałami.

W wyroku wskazano, że FTD praw autorskich nie złamała, a zdecydowana większość użytkowników działała zgodnie z przepisami. Mimo to serwis kończy działalność z dniem 1 marca. Istnieją obawy, że BREIN, powołując się na decyzję sądu (oczywiście częściowo tylko), wymusza decyzje o zamknięciu kolejnych serwisów.


Źródło: TorrentFreak
Tematy pokrewne:  

tag Usenettag prawa autorskietag Holandiatag BREIN
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31