Branża cyfrowa występuje przeciwko podatkowi od linków i filtrowaniu sieci

14-06-2018, 17:54

Przedstawiciele branży cyfrowej i nowoczesnych technologii z Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier zaapelowali do Parlamentu Europejskiego o odrzucenie niektórych propozycji do projektu dyrektywy ws. praw autorskich na Jednolitym Rynku Cyfrowym podczas głosowania zaplanowanego na 20-21 czerwca. Ich zdaniem część przepisów może zaszkodzić rozwojowi cyfrowej gospodarki.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Grupa z regionu V4 sprzeciwia się m.in. zapisom art. 11 projektu Dyrektywy, który wprowadza dodatkowe prawo pokrewne dla wydawców i licencjonowanie treści poprzez tzw. „podatek od linków”. Ich zdaniem takie rozwiązanie negatywnie odbije się na średnich i mniejszych wydawcach, a samym konsumentom znacznie zablokuje dostęp do informacji i wiedzy w internecie.

Nie do zaakceptowania dla sektora nowoczesnych technologii jest też art. 13 Dyrektywy, który wprowadza odpowiedzialność prawną dostawców usług internetowych za treści zamieszczane przez ich użytkowników oraz obowiązek filtrowania tych treści. Według przedstawicieli branży cyfrowej z czterech krajów Europy Środkowej przepis ten zahamuje rozwój innowacyjnych przedsięwzięć internetowych.

Sygnatariusze listu, powstałego w celach zahamowania wprowadzenia wspomnianych przepisów, apelują o poparcie postulatu wprowadzenia do art. 3 dotyczącego eksploracji tekstów i danych (TDM) wyjątku w zakresie komercyjnego wykorzystywania analiz danych. Miałby on dotyczyć wszystkich podmiotów zajmujących się eksploracją treści, do których mają zgodny z prawem dostęp w celu przeprowadzenia badań komercyjnych lub niehandlowych. Jak tłumaczą organizacje, w przeciwnym wypadku Europa stanie się niekonkurencyjna w takich obszarach badań, jak sztuczna inteligencja i Big Data, które stają się obecnie nieodzownymi filarami innowacyjnych produktów.

Sygnatariusze listu to organizacje branży cyfrowej i z sektora nowoczesnych technologii z krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej. Są to: ZIPSEE Cyfrowa Polska, Konfederacja Przemysłu Republiki Czeskiej, ASE – Związek Elektroniki Konsumenckiej w Czechach, SAPIE – Słowacki Związek na rzecz Innowacyjnej Gospodarki oraz Węgierski Związek Branży ICT.

Organizacje branżowe z krajów Grupy V4 występują ze wspólnym stanowiskiem w sprawie unijnej reformy prawa autorskiego nie po raz pierwszy. W kwietniu 2017 r. skierowały one wspólnie apel o zmiany w projekcie Dyrektywy do przedstawicieli Rady Unii Europejskiej.

Źródło: ZIPSEESprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.