Blokowanie stron WWW - debata z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

07-02-2011, 11:58

Organizacje pozarządowe dążące do wznowienia dialogu z Premierem w sprawie blokowania stron WWW będą rozmawiać najpierw z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Debata odbędzie się w przyszły czwartek w biurze RPO.

Rok temu obecny premier po debacie z internautami porzucił pomysł stworzenia Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. Później jednak rząd Tuska zapomniał o ustaleniach z debaty i na szczeblu unijnym poparł blokowanie stron WWW (środek bliski zwykłej cenzurze).

W tej sytuacji można skupić się na krytykowaniu działań rządu (co wiele osób robi), ale można też próbować kolejnej debaty z premierem. Dialog między rządem a "internautami" może prowadzić do tego, że rząd zrozumie niebezpieczeństwa czające się za blokowaniem stron WWW. W styczniu kilka organizacji pozarządowych podpisało się pod kolejnym listem do Premiera, w którym zaproponowano mu następną debatę "rok po". Dziennik Internautów wspominał też, że najpierw może się odbyć debata z Rzecznikiem Praw Obywatelskich (RPO).

>>> Czytaj: Blokowanie stron WWW - organizacje pozarządowe chcą debaty z Premierem

Teraz już wiadomo, że debata z RPO odbędzie się 10 lutego (czwartek), w godz. 12.00-14.00, w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (Warszawa, ul. Długa 26). Udział w panelu wezmą: Mirosław Maj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon), Jakub Śpiewak (Fundacja Kidprotect.pl) oraz Agnieszka Wrzesień (Fundacja Dzieci Niczyje).

W czasie debaty przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawi stanowisko polskiego rządu w sprawie unijnego projektu wprowadzenia blokowania stron internetowych. Argumenty wszystkich stron oceni i podsumuje Rzecznik Praw Obywatelskich, która zgodziła się przyjąć rolę arbitra. Jednym z elementów spotkania ma być otwarta dyskusja z publicznością.

Swój udział w debacie już potwierdzili m.in. przedstawiciele: Fundacji Nowoczesna Polska, Stowarzyszenia ISOC Polska, Stowarzyszenia na Rzecz Dialogu Publicznego im. Jana Karskiego, Komendy Głównej Policji.

Zgłoszenia udziału w debacie prosimy wysyłać na adres fundacja(at)panoptykon.org do 8 lutego 2010 r. Osoby, które chciałyby zabrać głos w trakcie dyskusji i przedstawić swoje stanowisko, proszone są o przesyłanie odpowiedniej informacji na ten sam adres.

>>> Czytaj: Rząd zmienia zdanie - popiera blokowanie stron WWW


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy