Bezpieczne wakacje z kartą - infografika

25-07-2014, 09:59

Kradzież na urlopie potrafi skutecznie zepsuć nawet najlepsze wakacje, dlatego coraz chętniej zastępujemy gotówkę kartami płatniczymi, które gwarantują bezpieczeństwo naszych pieniędzy również w takiej sytuacji. W tym sezonie Polacy wybierający się na wypoczynek po raz pierwszy będą mogli zastrzec kartę pod jednym uniwersalnym numerem, niezależnie od banku, w jakim została wydana.

Zastosowanie zaledwie kilku prostych zasad bezpieczeństwa pozwoli w pełni cieszyć się długo wyczekiwanymi wakacjami. First Data Polska przygotowała krótki poradnik dla posiadaczy kart udających się na wakacje.

 1. Unikajmy nadmiaru

  Przed wyjściem z hotelu powinniśmy odchudzić portfel ze zbędnych dokumentów i nadmiaru gotówki. Pamiętajmy, że - w przeciwieństwie do karty - gotówki nie da się zastrzec. Zgubione lub ukradzione pieniądze przepadną bezpowrotnie.

 2. Zasada jednej karty

  Trzymajmy przy sobie jedynie tę kartę, z której zamierzamy korzystać, a nie wszystkie, jakie posiadamy. W razie utraty portfela możemy szybko zablokować tę straconą i nie martwić się brakiem awaryjnych środków płatniczych. Pozostałe karty najlepiej schować w sejfie hotelowym, umieszczonym przy recepcji lub w pokoju.

 3. Nie traćmy karty z oczu

  Gdy dokonujemy transakcji w bankomacie czy terminalu płatniczym, pamiętajmy o zasłanianiu klawiatury. W miejscach, gdzie terminal nie znajduje się przy ladzie (np. restauracja), poprośmy obsługę o przyniesienie terminala tak, byśmy mogli dokonać transakcji, nie tracąc karty z oczu. Poza sytuacjami, w których widzimy, co dzieje się z kartą (np. przekazując ją ekspedientce w sklepie), nigdy nie należy udostępniać karty osobie trzeciej.

 4. Chrońmy PIN

  Przeciętna osoba posiada więcej niż jedną kartę, a więc kilka różnych kodów do zapamiętania. Jednak w żadnym wypadku nie należy ich nigdzie zapisywać, a szczególnie w dokumentach lub na kartkach, które nosimy ze sobą. Złodziej czeka na taką okazję i jeśli wraz z ukradzioną kartą w jego ręce dostanie się również nasz PIN, możemy bezpowrotnie stracić znaczne środki.

 5. +48 828 828 828

  Jeśli już zostaniemy okradzeni lub zgubimy portfel, należy niezwłocznie zadzwonić pod numer +48 828 828 828, pod którym możemy zastrzec utraconą kartę. Im szybsza reakcja po spostrzeżeniu utraty portfela, tym większe szanse na uniknięcie negatywnych konsekwencji. W ten sposób ostrzeżemy również przed oszustem posługującym się naszą kartą.

Warto wiedzieć, że ponad jedna trzecia transakcji oszukańczych na polskich kartach płatniczych pochodzi z kradzieży lub kart zagubionych (dane: NBP II lipiec-grudzień 2013). Łącznie Polacy zastrzegają 3600 kart dziennie (ok. 1,3 mln rocznie, dane: ZBP za rok 2013). Stąd pomysł utworzenia jednolitej platformy do zastrzegania kart, która swój pierwszy poważny test przejdzie podczas obecnego sezonu urlopowego.

Bezpieczne wakacje z kartą


Źródło: First Data Polska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031