Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Będzie polski standard płatności mobilnych! Sześć banków w to wchodzi

04-07-2013, 11:40

Sześć polskich banków ogłosiło, że chce stworzyć jeden standard płatności mobilnych. Jest wśród nich PKO BP, który ma już system IKO, ale także Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BRE Bank oraz ING Bank Śląski.

Obserwatorzy płatności mobilnych lubią powtarzać, że mają one ogromny potencjał, ale fragmentaryzacja rynku stoi na przeszkodzie do ich rozwoju. W Polsce to się może zmienić. Najbardziej znaczące banki, mające w sumie kilkanaście milionów klientów, poinformowały o tworzeniu jednego polskiego standardu m-płatności (te banki to: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BRE Bank oraz ING Bank Śląski, PKO BP) 

Na chwilę obecną w przedsięwzięciu uczestniczą banki wymienione wyżej, ale do standardu będzie mógł przystąpić każdy inny bank. Warto przy tym zauważyć, że w tworzenie standardu zaangażowany jest PKO BP, który ma system IKO. Jest też BZ WBK, który miał rozwijać płatności mobilne z Biedronką, ale najwyraźniej postawił na coś bardziej ogólnodostępnego.

Udział banków ma znaczenie

Banki uczestniczące w pracach nad nowym standardem są zdania, że może on zapewnić niższe od obowiązujących stawek kartowych koszty funkcjonowania. Klienci będą mogli docelowo realizować płatności mobilne w szerokiej sieci sklepów zarówno tradycyjnych, jak i internetowych, korzystać z bankomatów oraz przelewać środki na numer telefonu odbiorcy.

Próby budowania podobnych systemów podjęto już m.in. w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, ale nie uczestniczyły w nich banki, tylko firmy telekomunikacyjne albo sieci handlowe. Jest oczywiste, że banki mają w tym zakresie znacznie większe możliwości.

Sonda
Uda się stworzyć standard polski standard m-płatności?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

W tej chwili bez Pekao

Nowy standard z pewnością będzie podobny do już prezentowanego IKO, ale uczestnicy prac nad standardem podkreślają, że żadna z instytucji nie będzie w nim miała dominującej pozycji w projekcie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może zobaczymy standard i związane z nim aplikacje jeszcze przed końcem tego roku.

Warto jeszcze odnotować, że wśród sześciu pierwszych twórców standardu nie ma Pekao, a bank ten ostatnio prezentował system PeoPay, bazujący na skanowaniu kodów QR oraz umożliwiający odbieranie pieniędzy bez konieczności inwestowania w terminal POS.

Czytaj: PeoPay - mobilne płatności dla klientów wszystkich banków od Pekao


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data