Będzie łatwiej o informacje podmiotów publicznych? Jest projekt ustawy o re-use

03-09-2015, 14:43

Skany książek i fotografie muzealiów mają się stać "informacją z sektora publicznego", którą będzie można nie tylko otrzymać, ale nawet wykorzystywać. Mówi o tym jeszcze świeży projekt Ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji z sektora publicznego

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W maju ubiegłego roku ministerstwo cyfryzacji zaproponowało stworzenie Ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji z sektora publicznego (zwanej krócej ustawą o re-use). Wszyscy wiemy, że instytucje publiczne wytwarzają ogromne ilości informacji, a te informacje mogą być wielokrotnie wykorzystywane, także komercyjnie. W Polsce mamy ustawę o dostępie do informacji publicznej, która teoretycznie daje możliwość wtórnego wykorzystania informacji z sektora publicznego. W praktyce jest z tym problem, bo ustawa łączy dwa odrębne tryby dostępu do informacji. Jednym jest "dostęp do informacji", a drugim "ponowne wykorzystywanie".

Nowa ustawa o re-use

Na początku sierpnia rząd przyjął założenia do tej nowej ustawy. Dziś natomiast udostępniono projekt przepisów. Dokument jest dostępny w RCL oraz pod tym tekstem.  

Projekt ustawy wprowadza pojęcie "informacji sektora publicznego", które jest pojęciem odmiennym od "informacji publicznej". Informacja sektora publicznego oznacza jakąkolwiek treść lub jej część niezależnie od sposobu utrwalenia, będącą w posiadaniu "podmiotów zobowiązanych". 

"Podmiotem zobowiązanym" mogą być różne instytucje państwowe, a także inne osoby prawne utworzone w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym (jeśli np. są finansowane w ponad 50% przez instytucje państwowe).

Co jest informacją sektora publicznego?

Przykładowo informacjami sektora publicznego w posiadaniu muzeów są zdjęcia i skany muzealiów oraz powiązane z nimi treści. W przypadku archiwów będą to w szczególności reprodukcje materiałów archiwalnych. Natomiast w przypadku bibliotek będą to w szczególności reprodukcje materiałów bibliotecznych. 

Przepisy ustawy nie będą miały zastosowania do jednostek publicznej radiofonii i telewizji.

Zasady dostępu

W art. 5 projektu przyjęto zasadę, że każdemu przysługuje prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Od sposobu udostępnienia oraz spełnienia określonych w projekcie warunków będzie zależało, czy informacje można wykorzystywać bez składania odrębnych wniosków. Przewidziane są również pewne ograniczenia do ponownego wykorzystania informacji np. ze względu na ochronę informacji niejawnych lub ze względu na prywatność jakichś osób.

Sonda
Czy nowa ustawa o re-use to dobry pomysł?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

 

Informacje do ponownego wykorzystania mają być przekazywane na zasadzie niedyskryminacji, niewyłączności i przejrzystości. Nie będzie można udostępniać danych tylko wybranym osobom lub w taki sposób, aby nikt się o tym nie dowiedział. Oczywiście również tutaj mogą zaistnieć wyjątkowe sytuacje, np. zawarcie umowy wyłącznej będzie dopuszczalne, gdy będzie niezbędne do prawidłowego wykonywania zadań publicznych. 

W przypadku warunkowego udostępnienia lub przekazania informacji sektora publicznego na cele ponownego wykorzystywania, podmioty zobowiązane będą miały obowiązek publicznego ogłoszenia tych warunków  

Generalnie udostępnianie informacji ma być bezpłatne (art. 15 projektu). Podmioty zobowiązane będą mogły jednak (zgodnie z art. 16 projektu) nałożyć opłatę za ponowne wykorzystywanie, jeżeli przygotowanie lub przekazanie informacji sektora publicznego w sposób lub w formie wskazanych we wniosku o ponowne wykorzystywanie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.

Dokument źródłowy

Poniżej kopia projektu ustawy.

Do Ku Ment 181289Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.