Skany książek i fotografie muzealiów mają się stać "informacją z sektora publicznego", którą będzie można nie tylko otrzymać, ale nawet wykorzystywać. Mówi o tym jeszcze świeży projekt Ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji z sektora publicznego
W maju ubiegłego roku ministerstwo cyfryzacji zaproponowało stworzenie Ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji z sektora publicznego (zwanej krócej ustawą o re-use). Wszyscy wiemy, że instytucje publiczne wytwarzają ogromne ilości informacji, a te informacje mogą być wielokrotnie wykorzystywane, także komercyjnie. W Polsce mamy ustawę o dostępie do informacji publicznej, która teoretycznie daje możliwość wtórnego wykorzystania informacji z sektora publicznego. W praktyce jest z tym problem, bo ustawa łączy dwa odrębne tryby dostępu do informacji. Jednym jest "dostęp do informacji", a drugim "ponowne wykorzystywanie".
Na początku sierpnia rząd przyjął założenia do tej nowej ustawy. Dziś natomiast udostępniono projekt przepisów. Dokument jest dostępny w RCL oraz pod tym tekstem.
Projekt ustawy wprowadza pojęcie "informacji sektora publicznego", które jest pojęciem odmiennym od "informacji publicznej". Informacja sektora publicznego oznacza jakąkolwiek treść lub jej część niezależnie od sposobu utrwalenia, będącą w posiadaniu "podmiotów zobowiązanych".
"Podmiotem zobowiązanym" mogą być różne instytucje państwowe, a także inne osoby prawne utworzone w celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym (jeśli np. są finansowane w ponad 50% przez instytucje państwowe).
Przykładowo informacjami sektora publicznego w posiadaniu muzeów są zdjęcia i skany muzealiów oraz powiązane z nimi treści. W przypadku archiwów będą to w szczególności reprodukcje materiałów archiwalnych. Natomiast w przypadku bibliotek będą to w szczególności reprodukcje materiałów bibliotecznych.
Przepisy ustawy nie będą miały zastosowania do jednostek publicznej radiofonii i telewizji.
W art. 5 projektu przyjęto zasadę, że każdemu przysługuje prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Od sposobu udostępnienia oraz spełnienia określonych w projekcie warunków będzie zależało, czy informacje można wykorzystywać bez składania odrębnych wniosków. Przewidziane są również pewne ograniczenia do ponownego wykorzystania informacji np. ze względu na ochronę informacji niejawnych lub ze względu na prywatność jakichś osób.
Informacje do ponownego wykorzystania mają być przekazywane na zasadzie niedyskryminacji, niewyłączności i przejrzystości. Nie będzie można udostępniać danych tylko wybranym osobom lub w taki sposób, aby nikt się o tym nie dowiedział. Oczywiście również tutaj mogą zaistnieć wyjątkowe sytuacje, np. zawarcie umowy wyłącznej będzie dopuszczalne, gdy będzie niezbędne do prawidłowego wykonywania zadań publicznych.
W przypadku warunkowego udostępnienia lub przekazania informacji sektora publicznego na cele ponownego wykorzystywania, podmioty zobowiązane będą miały obowiązek publicznego ogłoszenia tych warunków
Generalnie udostępnianie informacji ma być bezpłatne (art. 15 projektu). Podmioty zobowiązane będą mogły jednak (zgodnie z art. 16 projektu) nałożyć opłatę za ponowne wykorzystywanie, jeżeli przygotowanie lub przekazanie informacji sektora publicznego w sposób lub w formie wskazanych we wniosku o ponowne wykorzystywanie wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.
Poniżej kopia projektu ustawy.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|