Bankowość mobilna zyskuje popularność w Afryce

16-06-2009, 07:37

Cierpiąca na brak odpowiedniej sieci banków Afryka radzi sobie w inny sposób. Powołana w celu rozwoju usług finansowych organizacja stawia na bankowość mobilną.

Większość mieszkańców Afryki cierpi z powodu braku podstawowej infrastruktury - wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej czy kanalizacyjnej. Brak łatwego dostępu do usług bankowych także utrudnia życie wielu osobom. Nie brak jednak pomysłów, jak zaradzić tym niedostatkom.

The Consultative Group to Assist the Poor (CGAP) powstała, by upowszechnić usługi finansowe w krajach rozwijających się, w głównej mierze właśnie w Afryce. Sprzymierzeńcem organizacji jest szybki wzrost rynku telefonii komórkowej, na której oparty jest pomysł mobilnej bankowości. CGAP szacuje, że na świecie jest około miliarda osób, które mają telefon komórkowy, ale nie mają konta bankowego. Liczba ta ma wzrosnąć do 1,7 miliarda w 2012 roku.

Pomysł spodobał się nawet Billowi Gatesowi, którego fundacja w lutym br. przekazała na ten cel 12,5 milionów dolarów. Rynek tego typu usług bankowych może być wart nawet 5 miliardów dolarów. Jest więc o co walczyć - pisze BBC News.

Rozwiązanie to jest korzystne dla samych banków działających w Afryce. Ponieważ większość mieszkańców Czarnego Lądu zamieszkuje poza obszarami miejskimi, budowa sieci tradycyjnych placówek bankowych byłaby bardzo kosztowna, a przez to nieracjonalna. Głównie ze względu na wciąż niewielki rynek usług bankowych na kontynencie. Mobilne punkty dostępu mogą znacząco poprawić sytuację.

System pod nazwą M-Pesa działa od marca 2007 roku w Kenii. Dostęp do banków zapewniony został przez sieć 7 tysięcy punktów, zlokalizowanych głównie w sklepach, gdzie można dokonywać wpłat i wypłat z kont. Wszelkie transakcje autoryzowane są przez telefon komórkowy w użyciem kodu PIN. Safaricom, największy operator telefonii komórkowej we wschodniej Afryce, do którego należy serwis M-Pesa, spodziewa się zysku już w tym roku.

Usługa została właśnie wprowadzona w kolejnych krajach - Tanzanii i Afganistanie. W planach są następne - Indie, Egipt oraz Republika Południowej Afryki.


Następny artykuł » zamknij

JakElvis w rękach Onetu

Źródło: BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag telefony komórkowetag bankitag Afryka
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy