Bank odpowiada za operacje wykonane skradzioną kartą

GazetaPrawna.pl 25-09-2010, 13:00

Posiadacz karty ponosi odpowiedzialność za transakcje dokonane skradzioną lub zgubioną kartą, do których doszło, zanim zastrzegł on kartę w banku. Jego odpowiedzialność ograniczona jest do kwoty 150 euro.

Posiadacz karty po jej zagubieniu lub skradzeniu powinien jak najszybciej zawiadomić o tym właściciela karty, a więc bank. Od momentu poinformowania banku posiadacz karty nie ponosi bowiem odpowiedzialności za transakcje dokonane przy jej użyciu.

Prawo dokładnie reguluje także kwestie odpowiedzialności za transakcje przeprowadzone przez złodzieja w czasie, gdy posiadacz karty jeszcze nie zgłosił w banku jej zaginięcia. Otóż zgodnie z przepisami konto pechowego klienta zostanie obciążone kwotą stanowiącą równowartość 150 euro. Innymi słowy – nie ma znaczenia, jak dużą kwotę pobrał złodziej z konta posiadacza karty, zanim ten poinformował bank o utracie plastikowego pieniądza.

Kwota powyżej 150 euro nie obciąży konta klienta banku. Ograniczenie to nie dotyczy jednak sytuacji, do których doszło z winy posiadacza karty. W takim przypadku poniesie on odpowiedzialność za wszystkie transakcje dokonane utraconą kartą.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Bank odpowiada za operacje wykonane skradzioną kartą

Małgorzata Kryszkiewicz

gazeta prawna


Następny artykuł » zamknij

Patent sprzedawcy

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag odszkodowaniatag kradzieżtag karty płatniczetag banki
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy