Bahrajn i Białoruś dodane do listy wrogów internetu

12-03-2012, 16:54

W związku ze Światowym Dniem Przeciwko Cenzurze Sieci zespół Reporterów bez Granic (RWB) opublikował kolejny raport, a także zaktualizował listę państw wrogich internetowi.

Na liście państw niesprzyjających rozwojowi sieci znalazły się przede wszystkim kraje Środkowego Wschodu, a także Azji - to właśnie tam najczęściej internet jest cenzurowany bądź całkowicie blokowany.

Czytaj także: Apple może sprzedawać iPady w Szanghaju

Tym razem do listy dodano Białoruś oraz Bahrajn, z którego w ubiegłym roku deportowano kilka osób w związku z informacjami, jakie publikowali na Facebooku. Jak łatwo się domyślić, mamy tam do czynienia również z cenzurą, a nawet aresztowaniami wynikającymi z krytyki rządu w sieci.

Na liście znajdziemy również "stałych bywalców" zestawienia, jak Chiny, Kuba, Iran, Korea Północna, Arabia Saudyjska, Syria czy Wietnam. Pod "obserwacją" znajdują się jednak również m.in. Australia, Egipt, Francja, Korea Południowa, Sri Lanka, Tajlandia, Tunezja czy Turcja.

Warto przypomnieć, że Chiny mogą się pochwalić obecnie największą liczbą obywateli z dostępem do internetu, których jest tam ponad pół miliarda. Jednocześnie jednak w kraju zablokowanych jest wiele popularnych stron, w tym m.in. YouTube czy Facebook. Niedawno tamtejsze władze wprowadziły również wymóg stosowania prawdziwych danych w witrynach mikroblogowych. 

Czytaj także: Kolejne problemy z chińskim systemem do cenzurowania sieci


Źródło: RWB
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy