Awizo dostaniesz SMS-em - Poczta Polska idzie na wolny rynek!

13-12-2012, 13:40

Prawo pocztowe kładące kres monopolowi Poczty Polskiej zostało przyjęte przez Senat bez poprawek. Poczta Polska, widać, ma tego świadomość, bo ogłosiła wprowadzenie ciekawych udogodnień dla klientów indywidualnych.

Awizo dostaniesz SMS-em

Poczta Polska S.A. poinformowała wczoraj, że twardo przygotowuje się do konkurowania na wolnym rynku usług pocztowych. Do tej pory wprowadzono nowe produkty dla firm, szczególnie tych internetowych, ale to nie koniec.

- Jesteśmy już na takim etapie zmian w funkcjonowaniu Poczty, że możemy zaproponować nowe usługi dla klientów indywidualnych. W 2013 roku wprowadzimy awizo przez SMS (...) Otworzymy również pierwsze 50 samoobsługowych placówek, w których można będzie odebrać listy polecone i nadać przesyłki – mówi Janusz Wojtas, Członek Zarządu Poczty Polskiej.

zdjęcie
fot. Roland Tanglao

Nowe placówki z modułów

Poczta Polska pracuje też nad wdrożeniem placówek nowego typu. Będą one zbudowane z łatwo dających się dopasować modułów – listowego, paczkowego i bankowego. Pierwsze punkty tego typu pojawią się w najbliższych tygodniach. Do końca 2013 roku Poczta Polska zbuduje minimum 50 tego typu placówek.

- 40 tysięcy naszych pracowników bierze udział w największym w Europie programie szkoleniowym, dzięki któremu poprawi się jakość obsługi w oddziałach. Upraszczamy również cenniki listów zwykłych i poleconych nadawanych w trybie ekonomicznym i priorytetowym – dodaje Janusz Wojtas.

Nowe opłaty, nowe placówki

Kolejną nowością ma być tabela opłat, która będzie bardziej przejrzysta. Na listy krajowe, nadawane jako ekonomiczne do 350 g, będzie obowiązywała jedna cena - 1,60 zł (dotychczasowe ceny 1,55-1,90 zł). W przypadku listów poleconych do 350 g (tryb ekonomiczny) cena wyniesie 3,80 zł (ceny obecne to 3,75-4,10 zł). Zmiany wchodzą w życie już 1 stycznia 2013 roku.

Poczta Polska informuje też, że wspólnie z Bankiem buduje sieć 1000 placówek (640 pocztowych stref finansowych i 360 mikrooddziałów Banku Pocztowego). Przeszkolono już 4 tys. agentów, a docelowo ma ich być 10 tys.

Sonda
Wierzysz, że Poczta Polska szybko zmieni się na lepsze?
  • tak
  • zmieni się, ale nie szybko
  • nie wierzę w tę przemianę
wyniki  komentarze

Wolny rynek czy nie?

To niezwykłe, jak stymulująco może działać na monopolistę uwolnienie rynku, choć Dziennik Internautów pisał o tym, że nie wszyscy uważają nowe Prawo pocztowe za prawdziwie liberalne.

Na nowym rynku pocztowym pewne przywileje zachowa tzw. operator wyznaczony, który będzie miał prawo obsługiwać skrzynki oddawcze na wsiach i tylko jego przesyłki rejestrowane będą miały moc dokumentów urzędowych. Z drugiej strony ten operator będzie miał pewne obowiązki i przez następne trzy lata będzie to Poczta Polska. Więcej na ten temat w tekście pt. Monopol Poczty Polskiej - on wreszcie znika czy nie?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930