Aukcjom z płatnymi podbiciami grozi delegalizacja

17-04-2009, 12:43

W ostatnim czasie pojawiło się w Polsce kilka serwisów, które oferują aukcje internetowe z podbijaniem ceny za pomocą wykupionych wcześniej podbić. Od dawna mówi się o tym, że takie aukcje mają w sobie coś z hazardu. Czy rzeczywiście? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Ministerstwo Finansów, które może zdelegalizować taką działalność – podaje Gazeta Prawna.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


O kontrowersjach wokół serwisów z płatnymi podbiciami wspominaliśmy już w ubiegłym roku przy okazji opisywania serwisu Podbij.pl. Aby móc w tym serwisie składać oferty, należy dysponować limitem podbić. Limity takie sprzedawane są w zestawach kosztujących po 1,22 od jednego "podbicia". Jeśli zatem dana licytacja (zaczynając od 0 zł) osiągnie cenę końcową np. 200 PLN, to oprócz ceny za sam towar serwis zdobędzie również 2440 PLN za wszystkie podbicia uczestników aukcji.

W powyższym modelu na towar właściwie zrzucają się wszyscy uczestnicy aukcji. Ostatecznie po niskiej cenie kupi go jedna osoba. To jest hazard czy nie? Gazeta Prawna podaje, że rozstrzygnięciem tej kwestii zajęło się już Ministerstwo Finansów. Jeśli dojdzie ono do wniosku, że w tym przypadku mamy do czynienia z hazardem, możliwa jest nawet delegalizacja tego typu serwisów.

GP zauważa, że Ministerstwo Finansów może rozstrzygnąć sprawę w drodze decyzji. Z drugiej jednak strony właściciele serwisów mają argumenty na poparcie swojego stanowiska i zapewne będą walczyć w sądzie. Poza tym działalność wspomnianych serwisów przynosi realne wpływy w postaci podatku dochodowego i VAT, a to ministerstwu nie powinno przeszkadzać.

Sprawa jest dyskusyjna, bo w ustawie o grach i zakładach wzajemnych znajduje się definicja hazardu mówiąca o elemencie losowości. Wygrana w aukcji z płatnymi podbiciami może natomiast zależeć od wytrwałości, zamożności i logiki zgłaszania ofert przez użytkownika. Z drugiej jednak strony, gdyby np. grając w Dużego Lotka wykupić zakłady na wszelkie możliwe kombinacje liczb, to też dzięki zamożności możemy usunąć element losowy z gry.

Sprawa wcale nie jest łatwa. Mimo to eksperci wypowiadający się dla GP oceniają posunięcie Ministerstwa Finansów jako właściwe. Jeśli istnieje podejrzenie, że mamy do czynienia z nieuregulowaną działalnością hazardową, to należy się sprawie przyjrzeć i wątpliwości rozwiać.

Warto też zauważyć, że Ministerstwo Finansów uważnie przygląda się internetowi. Kontrola skarbowa będzie w tym roku skupiać się na walce z osobami nieujawniającymi swoich przychodów, co dotyczy m.in. osób sprzedających towary w internecie. Zapowiadane jest także zwiększenie zastosowania rozwiązań informatycznych w kontroli skarbowej. Ponadto MF wzięło sobie za cel walkę z e-hazardem.


Źródło: Gazeta Prawna


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.