Atak 11 września i ujawnione dane z pagerów

26-11-2009, 10:41

Witryna Wikileaks opublikowała pół miliona komunikatów, które przesyłano na pagery w dniu 11 września 2001 r. (tzn. w dniu ataku na WTC). Nie wiadomo, skąd pochodzi opublikowane archiwum. W komunikatach widać m.in. panikę oraz zagubienie urzędników. Opublikowane materiały mogą też stanowić pożywkę dla twórców teorii spiskowych.

Wikileaks nie informuje o tym, skąd zdobyło archiwum komunikatów, nie wiadomo też, jak bardzo jest ono wiarygodne. Witryna znana jest jednak z ujawnienia wielu dokumentów i traktuje się ją poważnie.

Na specjalnej stronie 911.wikileaks.org znajdziemy archiwum uporządkowane chronologicznie. Pierwsza wiadomość była nadana o godzinie trzeciej nad ranem, czyli pięć godzin przed zamachem. Pozostałe zostały wysłane w ciągu kolejnych 24 godzin. Wikileaks rozpoczął publikowanie archiwum wiadomości wczoraj o godzinie trzeciej i udostępniał kolejne pakiety wiadomości w czasie zsynchronizowanym z oryginalnymi godzinami nadania.

Na stronie Wikileaks czytamy, że pagery są najczęściej używane przez osoby związane z władzami. Wiadomości w archiwum stanowią różne materiały, począwszy od wiadomości wymienianych między pracownikami Pentagonu, FBI, FEMA (Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego) i nowojorskiej policji, a skończywszy na zgłoszeniach błędów komputerów z WTC. Wikileaks zapewnia, że jest to absolutnie obiektywny zapis historyczny, który może pomóc w zrozumieniu tragicznego wydarzenia.

Wiarygodność przedstawionych danych to jedno, ale interesujący jest także sposób ich publikacji. Przechwycenie komunikatów wysyłanych na pagery jest możliwe, ale ilość informacji zawartych na Wikileaks i ich uporządkowana forma świadczą o tym, że jest to przygotowane wcześniej, dobrze zorganizowane archiwum.

>> Czytaj także: CIA prześwietli blogi i serwisy społecznościowe

W wypowiedzi dla Wired przedstawiciele serwisu mówią, że muszą chronić swoje źródła. Ich zdaniem jest jednak jasne, że informacje pochodzą od organizacji, która śledziła i archiwizowała komunikaty przesyłane pomiędzy obywatelami jeszcze przed 11 września 2001 (zob.  Wikileaks Says It Has Half-a-Million 9/11 Pager Messages).

Wikileaks zachęca do czytania archiwum i umieszczania swoich wniosków w serwisie reddit. To zapewne zaktywizuje wielu ludzi do poszukiwania zagadkowych komunikatów świadczących o jakichś zatajonych przed opinią publiczną faktach. Jednak poza tym lektura archiwum jest ciekawym zapisem ludzkich losów. W pozornie bezuczuciowym tekście znajdują się poruszające wyznania, paniczne prośby o kontakt i wiadomości ukazujące ogromne zaskoczenie.

Więcej na stronie 911.wikileaks.org.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930