Apple wyeliminował Samsunga. Motorola będzie następna?

11-08-2011, 08:57

Zakaz sprzedaży tabletu Samsunga w UE może być zaledwie początkiem prawnej ofensywy Apple'a. Producent iPada prawdopodobnie stara się o wyeliminowanie z rynku tabletów firm Motorola i JAY-tech. Nie musi to być łatwe, jak w przypadku Samsunga, ale jednak pokazuje, że Apple jest gotowy do ostrej walki także poza rynkiem.

W kwietniu br. Apple złożył pozew przeciwko Samsungowi do sądu w Kalifornii. Ten pozew był charakterystyczny, bo nie dotyczył jednego czy dwóch patentów, ale całego projektu iPada, który zdaniem Apple'a został "skopiowany". Wielu osobom nie podobał się ten pozew, bo czy wypuszczanie na rynek alternatywnego produktu można nazwać "kopiowaniem"? 

Na początku tego tygodnia okazało się, że firmie Apple udało się uzyskać zakaz sprzedaży tabletu Samsunga na terenie UE. Ta informacja również oburzyła wiele osób. Prawne przepychanki Apple-Samsung będą się jeszcze ciągnąć, ale niebawem Apple może podjąć walkę na nowych frontach.

>>> Czytaj: Motorola gotowa na współpracę z Microsoftem

W skardze Apple'a dotyczącej Samsunga da się znaleźć informację o dwóch innych pozwach przeciwko firmom, które produkują alternatywy dla iPada. Chodzi o Motorolę (producenta tabletu Xoom) oraz niemiecką firmę JAY-tech. Wygląda na to, że pozwy również trafiły do sądu w Düsseldorfie. Tego spostrzeżenia dokonał prawnik Florian Mueller, autor bloga FOSS Patents (zob. Apple is also suing Motorola in Europe over the Xoom tablet's design).

Apple i Motorola wielokrotnie oskarżały się o naruszenia własności intelektualnej. Przykładowo w październiku 2010 r. Motorola oskarżyła Apple'a o naruszenie 18 patentów, domagając się zakazu sprzedaży i odszkodowania. Pozwy trafiły do sądów w USA oraz do Międzynarodowej Komisji Handlu. Nie minął nawet miesiąc, gdy Apple pozwał Motorolę o naruszenie sześciu patentów. Prawnicy działający w imieniu obydwu firm mają co robić. 

JAY-tech może być dla Apple'a łatwiejszym celem. To mniejsza firma, która wypuściła na rynek produkt naprawdę mocno inspirowany iPadem. Problemem dla Apple'a może być jedynie to, że tablet JAY-tech jest obecny na rynku dość długo, od jesieni. Sąd może mieć wątpliwości, widząc, że Apple zwlekał ze zgłoszeniem naruszenia.

Motorola i JAY-tech mogą nie być ostatnimi. Z pozwów już złożonych przez Apple'a wynika, że firma jest gotowa uważać każdy tablet za "kopię" iPada. Apple chciałby mieć na wyłączność nawet tak podstawowe rzeczy, jak kształt urządzenia. W tej sytuacji nasuwa  się jedna myśl. Może pozycja iPada na rynku wcale nie jest bardzo mocna, skoro Apple decyduje się na tego typu zagrania?

>>> Czytaj: Elon Musk to nowy Steve Jobs?


Źródło: FOSS Patents
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy