Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Apple pozbywa się problemu z iPadem za 60 mln dolarów

02-07-2012, 23:10

Gigant z Cupertino zapłacił ponad tysiąckrotnie więcej, niż deklarował trzy lata temu. Suma nie powinna jednak nadszarpnąć budżetu jednej z najbogatszych firm technologicznych na świecie.

Firma Apple w ramach porozumienia z Proview Technology nabyła prawa do nazwy iPad w Chinach - informuje Associated Press. Jeszcze w 2009 roku Apple twierdziła, że takie prawa posiadła za 55 tysięcy dolarów. Problem z nazwą iPad pojawił się, gdy tylko urządzenie zaczęło odnosić sukcesy, a Apple ogłosiła premierę tabletu na terenie Chin.

Sonda
Czy dla produktów Apple rynek w Chinach jest atrakcyjny?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Ostatnie miesiące przyniosły wiele zdarzeń związanych z prawem do nazwy iPad w Chinach. Na początku roku Proview Technology żądał 2 mld dolarów, jednak wniosek został odrzucony przez kalifornijski sąd. W tym czasie Apple zaoferowała 16 mln dolarów, jednak i tu nie doszło do porozumienia. Po tych nieporozumieniach, Apple stwierdziła, że chińska firma chce wyłudzić pieniądze. Z drugiej jednak strony, Proview starał się o duże pieniądze ze względu na wierzycieli, wśród których są banki.

W sądzie najwyższym prowincji Shenzhen sprawa została rozstrzygnięta. Sąd podał informację, że amerykańska firma przelała na konto sądu 60 mln dolarów, które są elementem ugody z Proview Technology.

Apple w Chinach

Firma Apple walczyła o nazwę, ponieważ widzi potencjał w Chinach, gdzie - i owszem - ogromną wagę przywiązuje się do lokalnych produktów, jednak to iPad stanowi ok. 70 proc. rynku tabletów. W marcu Apple podpisała porozumienie z China Telecom, czyli drugim co do wielkości operatorem w tym kraju, aby umożliwić dystrybucję flagowego produktu, jakim jest iPhone. Analitycy twierdzą, że Apple na sprzedaży produktów w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie w drugim kwartale 2012 roku może zyskać nawet 7,9 mld dolarów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: AP, ReutersOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag sporytag Proview Technologytag Proviewtag prawotag nazwytag iPadtag Chinytag Apple