Antykomor.pl: ABW nie przekroczyła uprawnień - uważa prokuratura

GazetaPrawna.pl 11-07-2011, 17:16

Prokuratura Rejonowa w Sieradzu odmówiła wszczęcia postępowania ws. nadużycia władzy przez ABW i prokuraturę w Tomaszowie Mazowieckim z doniesienia autora strony Antykomor.pl.

Pod koniec maja autor strony złożył w warszawskiej prokuraturze doniesienie o podejrzeniu przestępstwa nadużycia władzy przez Agencję. Zawiadomienie dotyczyło przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy ABW i prokuratora oraz działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. W jego ocenie ABW nie miała podstaw prawnych do działań, bo Agencja nie ma ustawowych kompetencji do ścigania znieważenia głowy państwa.

Ostatecznie doniesienie trafiło do Prokuratury Rejonowej w Sieradzu, która po przeprowadzeniu czynności sprawdzających odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Zdaniem sieradzkiej prokuratury przepis z art. 21 ust. 2 Ustawy o ABW i Agencji Wywiadu dopuszcza możliwość zlecania czynności ABW również wynikających z Kodeksu postępowania karnego. "Oparliśmy się na tym przepisie, co jest zbieżne też ze stanowiskiem sądu, który rozstrzygał zażalenie na te czynności postępowania. Stoimy na stanowisku, że nie było to naruszenie norm kompetencyjnych tej ustawy" - powiedział w poniedziałek PAP Prokurator Rejonowy w Sieradzu Arkadiusz Majewski.

Prokuratura uznała, że w tym przypadku nie doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Jak podkreślił prok. Majewski, sieradzka prokuratura uznała, że decyzja o przeszukaniu "była zasadna i usankcjonowania prawnie, więc nie można mówić o naruszeniu interesu pokrzywdzonego lub interesu publicznego". Jak zaznaczył, ABW "działała też na rzecz innego dobra, którym jest dobro prowadzonego postępowania lub wymiaru sprawiedliwości".

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Prokuratura nie sprawdzi, czy ABW nadużyło władzy aresztując autora strony antykomor.pl

PAP

Gazeta Prawna

 

 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy