Android na Google I/O: sieciowe gry, konkurent dla Spotify i co jeszcze?

16-05-2013, 08:38

Nowości na Androida to centrum tegorocznej konferencji Google I/O. Firma zaprezentowała m.in. system rozgrywki sieciowej oraz usługę konkurencyjną dla Spotify, ale w tle tych hitów są jeszcze inne ważne rzeczy, takie jak sprawniejsze śledzenie użytkowników...

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wczoraj ruszyła konferencja Google I/O 2013. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że jest to najważniejsza w roku impreza organizowana przez giganta z Kalifornii. Firma Google nie ukrywa, że w tym roku postanowiła skupić się na dwóch platformach - Android i Chrome. To ciekawe, bo obydwie te platformy powstały w Google jakby pomocniczo, a potem po prostu wybuchły.

Rozgrywka sieciowa na Androidzie

Wśród nowości na Androida znalazł się system rozgrywki sieciowej, o którym plotkowano już wcześniej. Umożliwi on tworzenie gier dla wielu graczy z funkcjami społecznościowymi, takimi jak:

  • tryb wielu graczy w czasie rzeczywistym,
  • zapisywanie osiągnięć,
  • rankingi graczy oraz
  • zapisywanie stanu gry w chmurze.

zrzut

Niektóre gry korzystają już z nowych funkcji, np. World of Goo, Super Stickman Golf 2 oraz Beach Buggy Blitz. Firma Google oddała wczoraj do dyspozycji deweloperów narzędzia, które pozwolą na tworzenie gier wykorzystujących te funkcje. Co istotne, dostępne są także narzędzia dla systemu iOS.

Google Play All Access - konkurent dla Spotify

Google zaprezentowała również Google Play Music All Access, usługę muzyczną w modelu abonamentowym (czy też "subskrypcyjnym" - to słowo staje się modne). Najprościej mówiąc, jest to usługa konkurencyjna dla Spotify.

zdjęcie

Nowa usługa Google będzie kosztować 9,99 USD dla użytkowników z USA. Jest ona zbudowana na bazie już istniejącej usługi do przechowywania muzyki w Google Play. Użytkownik będzie miał zatem dostęp do jednej biblioteki utworów, obejmującej zarówno jego własną kolekcję, jak i utwory dostępne w streamingu. Będzie mógł również tworzyć stacje radiowe odpowiadające swoim preferencjom i korzystać z systemu rekomendacji.

Aplikację Cię pośledzą

Google I/O to konferencja dla deweloperów, a więc oprócz nowości typowo konsumenckich mówiono również o technologiach, które za nimi stoją. Jednym z ciekawszych rozwiązań przedstawionych wczoraj była technologia śledzenia użytkownika za pomocą sensorów telefonu (np. akcelerometru), a nie GPS.

Takie technologie są istotne, bo umożliwiają wprowadzanie funkcji lokalizacyjnych bez drastycznego wzrostu zużycia baterii. Dzięki temu różnego rodzaju aplikacje asystujące, takie jak Google Now, będą mogły "zorientować się", iż weszliśmy do parku lub kina i zaoferować coś na tę okazję. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że niedawno Apple przejęła firmę WiFiSLAM oferującą podobną technologię śledzenia. To pokazuje, że toczy się gra o mobilną lokalizację użytkownika w złożonej i ciasnej przestrzeni miejskiej.

Inne Androidowe ciekawostki

Ponadto w przyszłym miesiącu w sklepie Google Play ma się pojawić nowe urządzenie - Galaxy Samsung S4. Podobnie jak urządzenia z linii Nexus, będzie ono sprzedawane niezależnie od operatorów, ale trzeba będzie za nie zapłacić niecałe 650 dolarów.

zdjęcie

Google zaprezentowała również rozszerzenie oferty edukacyjnej - Google Play for Education. W jej ramach oferowane będą tablety Nexus napakowane treściami edukacyjnym.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.