Amerykańskie miasto nie radzi sobie z następstwami cyberataku

30-05-2019, 19:40

Amerykańskie miasto Baltimore w stanie Maryland ciągle nie może sobie poradzić z następstwami incydentu cybernetycznego, do którego doszło na początku tego miesiąca. Napastnicy unieruchomili miejskie systemy informatyczne i zażądali okupu.

Atak z użyciem oprogramowania szantażującego RobbinHood miał miejsce 7 maja. Władze miasta odmówiły płacenia okupu, więc oprogramowanie sparaliżowało operacje administracyjne, płatności i komunikację. W wyniku tego Baltimore zmuszone zostało do podjęcia wytężonych starań o przywrócenie sprawności operacyjnej. Dwa tygodnie po ataku urząd miasta nadal nie mógł wysyłać i odbierać wiadomości e-mail, choć jego pracownicy twierdzili, że dokładają wszelkich starań, aby odzyskać kontrolę nad systemami.

Ostatnie kłopoty pochodzą z nieoczekiwanego źródła, jakim jest Google. Według „The Baltimore Sun” (za securityinfowatch.com): „Wykorzystywane przez urzędników miejskich zastępcze konta pocztowe Gmail, zostały zablokowane w czasie prac nad przywróceniem sprawności systemów. Przyczyną był automatyczny mechanizm bezpieczeństwa Google’a, który nie dopuszcza do tworzenia dużej liczby nowych kont w jednej lokalizacji”.

Rzecznik giganta internetowego powiedział, że Gmail jest chroniony przez zautomatyzowany system, który wyłącza konta tworzone masowo w jednym miejscu, ponieważ jest to wskazówka, że ktoś mógł zainicjować procedurę rozsyłania spamu lub próbować innych oszustw.

Rzecznik prasowy burmistrza miasta, Bernarda C. „Jack” Younga, powiedział, że miasto spodziewa się problemów jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy. Tyle mogą potrwać prace zespołów kryminalistycznego i ratunkowego, do których zwrócono się z prośbą o pomoc po wykryciu incydentu.

Aby móc dalej pracować, urząd miasta wdrożył nowe narzędzia i procedury. W ramach tego interesantom i pracownikom udostępnia się laptopy, a nawet oferuje publiczny dostęp do Wi-Fi, co należy raczej uznać za rozwiązanie niekonwencjonalne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Źródło: Bitdefender


Następny artykuł » zamknij

Wi-Fi kończy 20 lat!

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930