AMD pod kreską, ale nieco lepsze od oczekiwań

20-04-2012, 11:03

Lepsze niż oczekiwano wcześniej wyniki rynku PC przekładają się na poprawę sytuacji finansowej twórców popularnych podzespołów. W czołówce znajdują się oczywiście producenci procesorów.

Firma AMD opublikowała nieco lepsze, niż oczekiwano wcześniej, wyniki za pierwszy kwartał tego roku, pomimo istotnej konkurencji ze strony Intela, który pozostaje największym producentem procesorów dla komputerów PC.

Lepiej niż oczekiwano, gorzej niż przed rokiem

Przychody AMD wyniosły w pierwszym kwartale 1,59 miliarda dolarów, a zatem nieco mniej niż 1,61 miliarda odnotowane w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody za drugi kwartał mają być jednak o około 3% większe.

W ogólnym rozrachunku AMD jest jednak pod kreską, a strata netto za pierwszy kwartał przekroczyła 590 milionów dolarów. Istotny jest również fakt, że jeszcze rok temu AMD zdołało wygenerować w tym samym czasie 510 milionów dolarów zysku.

Trudny rynek i mocni konkurenci

Ubiegły rok nie był korzystny dla producentów komputerów osobistych. Mniejsze zainteresowanie urządzeniami w związku z trudnościami na rynku europejskim, ale również powódź, która przyczyniła się do znacznych cen wzrostów dysków twardych, niekorzystnie odbiła się ostatecznie także na producentach podzespołów.

Obecnie AMD musi konkurować z nową linią procesorów Intela o nazwie Ivy Bridge, m.in. propagując swoją platformę serwerową Romley. Wybrany niedawno na stanowisko dyrektora generalnego AMD Rory Read zapowiedział już rozwiązanie obecnych w firmie od dawna problemów.

W pierwszym kwartale tego roku liczba dostarczonych do sklepów komputerów była o 1,9% większa niż przed rokiem. Jeszcze kilka miesięcy temu przewidywano, że zamiast wzrostów rynek czekają spadki sięgające 1,2%. Zwiększona sprzedaż pecetów to także dobre wiadomości dla Microsoftu, którego Windows znajduje się na większości tego typu urządzeń.

Czytaj także: Procesory AMD trafią do operatorów


Źródło: AMD, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy