Alkohol będzie można kupić legalnie za pośrednictwem internetu

GazetaPrawna.pl 16-04-2010, 18:55

Sprzedaż napojów alkoholowych przez internet bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom stanowi dziś przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Niedługo to się jednak zmieni, Ministerstwo Gospodarki chce bowiem zalegalizować handel alkoholem w sieci.

 

Zobacz także:

Alkohol w pracy - co jest dozwolone, a co nie (przykłady z orzecznictwa SN)

Z ebooka można dowiedzieć się m.in.: które miejsca są objęte zakazem spożywania alkoholu; czy pracownik może się bronić, że „inni też tak robią”; czy kierownik tolerujący alkohol ponosi odpowiedzialność; co nowego wniósł wyrok SN z września 2015 r.; jakie obowiązki może naruszać nietrzeźwy pracownik; na czym polega obowiązek odsunięcia od pracy; czy spożywanie alkoholu przed pójściem do pracy to ciężkie przewinienie.*

Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem ustawy o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców legalna będzie sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych za pomocą środków porozumiewania się na odległość, w tym internetu. Będą mogli ją prowadzić wszyscy przedsiębiorcy, którzy uzyskają zezwolenie na taką działalność.

Najwięcej zastrzeżeń dotyczących dopuszczenia handlu drogą elektroniczną związanych jest z możliwością dostarczania alkoholu osobom nietrzeźwym oraz nieletnim.

Ministerstwo Gospodarki ma rozwiązanie, jak nie dopuścić do takich nadużyć. Zgodnie z projektem w przypadku wątpliwości co do pełnoletności kupującego osoba sprzedająca, podająca lub dostarczająca alkohol będzie mogła zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy. Wątpliwości co do skuteczności takiej praktyki mają prawnicy.

>> Czytaj także: 7 najdroższych alkoholi na świecie

– O ile dopuszczenie sprzedaży alkoholu w sieci jest całkiem sensowne, o tyle zasadne są już wątpliwości, czy pracownik firmy przewozowej jest osobą właściwą do nałożenia na niego obowiązku weryfikacji trzeźwości czy pełnoletności osoby, której ma wydać paczkę – uważa Marcin Mamiński.

Na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Projekt ustawy jest na etapie uzgodnień.

 

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Alkohol będzie można kupić legalnie za pośrednictwem internetu

Agnieszka Bobowska

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy