Alcatel-Lucent uprości sieci komórkowe dzięki lightRadio

08-02-2011, 11:39

Zapotrzebowanie na usługi mobilne jest ogromne i z pewnością jeszcze długo będzie rosło. Nowe technologie okazują się niezbędne nie tylko końcowym użytkownikom, ale także samym operatorom.

Jak informowaliśmy niedawno w Dzienniku Internautów, jednym z najważniejszych celów, jakie stawiają sobie obecnie operatorzy jest likwidacja tak zwanych "białych plam", czyli obszarów, gdzie zasięg jest niewystarczający, by wykonać połączenie. Ma to oczywiście sprawić, że zwiększy się liczba użytkowników, a przez to także zyski.

>>Czytaj także: Polscy operatorzy stawiają na internet

Sonda
Miewasz problemy z zasięgiem sieci komórkowych?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jak się okazuje, nie musi się to wcale odbywać w znany do tej pory sposób bazujący na wieżach telefonii komórkowej. Alcatel-Lucent ogłosił stworzenie znacznie prostszego modelu lightRadio, który ma się opierać o innowacyjne anteny wykorzystujące do komunikacji mikrofale.

Przedstawiciele Orange pochlebnie wypowiadają się na temat nowości: Nowa wizja mobilnych usług szerokopasmowych i strategia Alcatel-Lucent jest dość ekscytująca. Proponowana architektura sieci bezprzewodowych i innowacyjne rozwiązania radiowe potencjalnie będą mogły pomóc nam w generowaniu oszczędności, które pozwolą lepiej przygotować się na przyszłe wyzwania. Czekamy na to, by współpracować bliżej z Alcatel-Lucent i wspólnie eksplorować oraz testować nowe rozwiązania.

Technologia lightRadio ma też "zmniejszyć bałagan w świecie anten", integrując w jednej obsługę sieci 2G, 3G i LTE (ang. Long Term Evolution). Tego typu urządzenia można by umieszczać w dowolnych miejscach, gdzie dostępne jest zasilanie, w tym na przykład na ścianach budynków.

Ze względu na niższe zapotrzebowanie na energię (do 50 proc.) lightRadio ma być według Alcatel-Lucent korzystne także dla środowiska naturalnego. Naukowcy z Bell Labs szacują, że obecnie stacje bazowe sieci komórkowych przyczyniają się do emisji 18 milionów ton dwutlenku węgla rocznie.

>>Czytaj także: Operatorzy buntują się przeciwko tańszym SMS-om


Źródło: Alcatel-Lucent
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy