Aktualizacja: W TVP ujawniono hasło do systemu lokalizacji śmigłowców ratowniczych

23-08-2012, 16:43
Aktualizacja: 24-08-2012, 09:08

Przez 17 godzin każdy zainteresowany mógł zalogować się do systemu RescueTrack, który wykorzystuje Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Co mógł nakombinować? Aktualizacja: publikujemy stanowisko LPR w tej sprawie.

W wydaniu Wiadomości TVP z 22 sierpnia (godz. 19:30) znalazł się materiał dotyczący Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Telewizyjna kamera sfilmowała dyspozytorkę siedzącą naprzeciw tablicy, na której było widać ręcznie zapisane login i hasło do RescueTrack. Jest to system opracowany na potrzeby władz i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem, umożliwia m.in. zbieranie informacji o aktualnym położeniu pojazdów ratowniczych i wysyłanie obsługującym je osobom SMS-ów z określeniem celu.

Poniżej zamieszczamy kadr z materiału wyemitowanego przez TVP. Tych, którzy chcieliby spłatać psikusa Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, informujemy, że od godz. 12:30 z widocznego na screenie hasła nie da się już skorzystać.

Kadr z materiału wyemitowanego w TVP

Pełne wydanie Wiadomości, z którego pochodzi powyższy kadr, można obejrzeć na stronach TVP (interesujący nas materiał zaczyna się w 20 minucie programu). Sprawę nagłośnił jeden z użytkowników Wykopu, a redaktorzy Niebezpiecznika dość szczegółowo ją opisali. Wysłaliśmy już kilka pytań do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - po uzyskaniu odpowiedzi artykuł zostanie zaktualizowany.

Sonda
Czy korzystasz z menadżera haseł?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

To dobra okazji, by wszystkim przypomnieć, że hasła są jak... majtki - nie należy zostawiać ich na widoku, zwłaszcza gdy odwiedza nas ekipa telewizyjna. Redaktorzy Niebezpiecznika zauważają, że choć hasło używane przez dyspozytorkę wygląda na „silne i losowe”, to pokazanie go w telewizji wartości te przekreśla. Nie, to nie jest argument za stosowaniem łatwych do zapamiętania haseł. Problem można rozwiązać, korzystając z programów do zarządzania hasłami, takich jak KeePass czy LastPass.

Aktualizacja

W odpowiedzi na zapytanie Dziennika Internautów Justyna Sochacka, rzecznik prasowy LPR, napisała: Aplikacja, do której login i hasło można było zobaczyć w materiale telewizyjnym jest wycofywana z użytku w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Nasze załogi już z niej nie korzystają. Konto było aktywne, dlatego że nie wygasła jeszcze na nie subskrypcja. (...) Gdyby nawet wczoraj ktoś wysłał wiadomość do którejś załogi, zostałaby ona zignorowana, w związku z tym dostęp do aplikacji przez osoby postronne nie wiązał się z żadnym zagrożeniem.

Zapytaliśmy, jakie kroki zostaną podjęte, by zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości. Po wczorajszych doniesieniach hasło w aplikacji zostało zmienione. Będziemy też baczniej zwracać uwagę na to, gdzie zapisywane jest hasło dostępu do jakichkolwiek aplikacji - odpowiedziała przedstawicielka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Czytaj także: Używasz Chomikuj.pl? Zmień hasło! Dane logowania do 2 mln kont trafiły na sprzedaż


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031