Adobe – nowe inicjatywy open source

23-07-2009, 12:59

Nowe otwarte projekty adresowane do deweloperów, mediów i wydawców uruchomiła firma Adobe. Pierwszy ułatwi budowanie odtwarzaczy dla platformy Adobe Flash. Drugi pozwala na precyzyjną kontrolę układu tekstu w aplikacjach webowych.

Pierwszy z nowych otwartych projektów to Open Source Media Framework (OSMF). Mówiąc najprościej, pozwoli on na tworzenie zaawansowanych odtwarzaczy dla platformy Adobe Flash. Struktura OSMF ma pozwolić deweloperom na wykorzystanie np. wtyczek do reklam i dostarczania dodatkowych treści obok standardowych funkcji odtwarzacza. Kod udostępniony w ramach projektu OSMF będzie dostępny na licencji Mozilla Public License (MPL).

Adobe ogłosił już wcześniej, że współpracuje z firmą Akamai w ramach inicjatywy Open Video Player. Obydwie firmy będą również współpracować ze sobą w projekcie OSMF.

Kolejny projekt - Text Layout Framework (TLF) – ma umożliwić tworzenie aplikacji internetowych ze wsparciem dla tekstu formatowanego w bardziej zaawansowany sposób (np. z uwzględnieniem zasad typografii lub w różnych językach). TLF to biblioteka ActionScript zbudowana na podstawie Flash Playera 10 i AIR 1.5. Również ten projekt zostanie udostępniony na licencji MPL.

Przedstawiciele Adobe przyznają, że nowe projekty to ukłon w stronę mediów, które chciałyby wykorzystać potencjał rozwiązań typograficznych i zaawansowanych odtwarzaczy na platformach Flash i AIR. Adobe musi teraz dbać o ich przychylność, bo z Flashem konkuruje technologia Microsoftu – Silverlight. Choć konkurent ten nadal jest daleki od złamania silnej pozycji Flasha, trudno nie zauważyć, że szybko zdobywa on nowe komputery.


Następny artykuł » zamknij

(akt.) Groźne pliki PDF

Źródło: Adobe
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy