Adidas ma trzy paski, ale inni nie mogą stosować dwóch!

24-02-2016, 15:00

Pewna firma chciała zarejestrować wygląd obuwia z dwoma równoległymi paskami. Adidas się sprzeciwił, wygrał przed Sądem UE i teraz także przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Spór o "własność intelektualną" w postaci pasków na obuwiu ciągnął się od 2009 roku. Wówczas belgijska spółka Shoe Branding Europe wystąpiła do Urzędu Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM) z wnioskiem o rejestrację takiego znaku towarowego jak na rysunku. 

Shoe Branding Europe

Pomylilibyście ten znak  z adidasem? Firma Adidas uznała, że można to pomylić z jej znakiem, który wygląda jak na obrazku poniżej. 

Adidas - znak

OHIM odrzucił sprzeciw Adidasa, więc sprawa trafiła do Sądu Unii Europejskiej. Sąd UE w maju wydał wyrok, w którym uwzględnił skargę Adidasa. Orzekł, że OHIM niesłusznie stwierdził brak wizualnego podobieństwa między dwoma znakami. Sąd uznał, że wrażenie całości, jakie wywołują te dwa znaki towarowe było do pewnego stopnia podobne z uwagi na elementy ewidentnie wspólne dla obu tych znaków (istnienie równoległych ukośnych pasków o tej samej szerokości w równej odległości od siebie, tworzących kontrast z podstawową barwą obuwia). 

Oczywiście Shoe Branding Europe nie zgodziła się z wyrokiem Sądu i sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ten 17 lutego 2016 utrzymał w mocy wyrok Sądu (sprawa C-396/15 P). Trybunał uznał, że Sąd UE miał słuszne spostrzeżenia dotyczące "ogólnego wrażenia". 

Tego typu wyroki mogą dawać wyobrażenie o tym, co może być uznane za znak towarowy i kiedy znaki mogą być uznane za podobne. Przykładowo warto pamiętać, że kontur herbu nie może być zarejestrowany jako znak, natomiast układ sklepu może być znakiem


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy