ACTA: Allegro sceptyczne

24-01-2012, 17:15

Allegro stoi na stanowisku, że przyjęcie ACTA w jej obecnej formie może rodzić bardzo poważne skutki dla rozwoju polskiego handlu elektronicznego. Są też wątpliwości co do tego, czy aby na pewno umowa nie naruszy praw podstawowych.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Grupa Allegro, operator największej polskiej platformy aukcyjnej, a także istotny gracz na rynku e-handlu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, zajęła stanowisko w sprawie ACTA i potencjalnego podpisania przez Polskę traktatu, co miałoby nastąpić w najbliższy czwartek w Tokio. Firma apeluje o rozważne i oparte na rzeczowych konsultacjach rozpatrzenie udziału Polski w podpisaniu i ratyfikowaniu ACTA.

Czytaj więcej: Wszystko o ACTA (2008-2012)

Ze względu na specyfikę rynku, na którym Allegro działa, ma ono do czynienia z ochroną własności intelektualnej. Zajmuje się tym program Współpracy w Ochronie Praw, który pozwala na prawidłową ocenę legalności przedmiotów pojawiających się w serwisie. Z tego powodu problemy miał chociaż największy na świecie serwis aukcyjny - eBay. Firma podkreśla, że współpracuje także z licznymi instytucjami i stowarzyszenia, co sprawia, że posiada ona szeroką wiedzę oraz doświadczenie w zakresie własności intelektualnej.

Przemysł Budkowski, dyrektor Grupy, o ile podkreśla dużą wagę zapewnienia właściwej ochrony posiadaczom praw własności intelektualnej, o tyle już jest bardzo sceptyczny, czy w jakikolwiek sposób pomoże w tym przystąpienie Polski do ACTA w jej aktualnym brzmieniu. Dodaje on, że eksperci pracujący dla Allegro są zdania, że brak rozpatrzenia wszelkich konsekwencji wiążących się z wejściem w życie umowy, doprowadzić może do istotnych kolizji z obecnie obowiązującym prawem, w tym zwłaszcza z tymi, które dotyczą praw i wolności osobistych oraz ekonomicznych.

Allegro zwraca także uwagę na niezwykle istotny aspekt - sposób, w jaki ACTA definiuje prawo posiadaczy praw do własności intelektualnej do uzyskania informacji o internautach. Mówi się bowiem o domniemaniu naruszenia prawa, co jest sprzeczne z obowiązującymi już przepisami, a także orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Zdaniem przedsiębiorstwa przyjęcie ACTA w takiej formie skutkować może ograniczeniem rozwoju handlu elektronicznego w naszym kraju, na co do tej pory nie mogliśmy narzekać.

Czytaj także: Uważaj, jak sprzeciwiasz się ACTASprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.