Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

A co Ty wiesz o Rio, stolicy Igrzysk Olimpijskich?

08-08-2016, 14:30

Rio de Janeiro? Jest tam ciepło i odbywają się tam Igrzyska, o których kilka dni temu już wspominaliśmy w kontekście absurdów prawno autorskich. Proponujemy na chwilę dać się ponieść lżejszej tematyce i zobaczyć 25 ciekawostek o tegorocznej stolicy Igrzysk Olimpijskich.

Z okazji Igrzysk porównywarka cen lotów idealo.pl przygotowała 25 ciekawych i zaskakujących informacji o Rio de Janeiro oraz o Igrzyskach Olimpijskich. Niezależnie od tego, czy jesteśmy aktywnym turystą, który właśnie ogląda zawody ze stadionu w Rio, czy też oglądamy zawody z kanapy przed telewizorem warto wiedzieć czym może nas zaskoczyć ta impreza oraz samo miasto. 

Powierzchnia Rio to aż 1182 km². W pobliżu jest 55 kilometrów plaż, wśród których wyróżniają się Ipanema oraz Copacabana. Słynny posąg Chrystusa mierzy 30 metrów, co czyni go także największym posągiem Art deco na świecie. Monumentalny obiekt jest wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado.

Szkoły Samby w Rio to coś więcej niż garstka organizacji uczących tańca. Są one podzielone na pierwszą i drugą ligę. Kiedy szkoły popisują się w czasie karnawału, wszystkich porywa atmosfera wolności. Ta wolność wyraża się również w tym, że Rio toleruje inne orientacje seksualne i zezwalających na związki osób tej samej płci. Aż 14% tamtejszego społeczeństwa określa się jako osoby, które mają orientację inną niż heteroseksualna. 

Rio to także wyższa kultura. Jest tam 79 muzeów, w tym słynne Instituto Moreira Salles, a także oryginalne i nowoczesne Museu do Amanha (Muzeum Jutra). Niedaleko lotniska znajduje się Narodowe Muzeum Historyczne. Oprócz tego w mieście są 133 teatry oferujące bardzo zróżnicowany repertuar. 

Obok tego całego dobrobytu są niestety biedne dzielnice nazywane fawelami. Mieszka w nich ok. 5 mln ludzi, a są one położone w sąsiedztwie dzielnic najbogatszych. Dla turystów ten kontrast jest uderzający. Wycieczki do faweli były niegdyś uważane za ryzykowne, ale stają się obecnie coraz popularniejsze. Trzeba pamiętać, że wciąż dochodzi tam do drobnych kradzieży. 

Sama Olimpiada również ma rozmach. Do Rio zjechało 10,5 tys. sportowców z 206 krajów. Brazylijczycy z pewnością liczą na medal swojej drużyny w siatkówce plażowej (wcześniej udało im się zdobyć 23 takie medale). Rio posiada również 5 klubów piłkarskich, z czego 3 są pierwszoligowe. 

MKOl do programu Igrzysk przywrócił w tym roku takie dyscypliny rugby siedmioosobowe oraz golfa, natomiast nie będzie zawodów w windsurfingu. Zawody rozgrywane będą łącznie w 31 dyscyplinach sportowych.

Poniżej znajdziecie wspomnianą wcześniej infografikę, zawierającą 25 ciekawostek ułatwiających odnalezienie się w tym mieście, a także praktyczne informacje dotyczące cen biletów komunikacji miejskiej czy numerów alarmowych. Warto spojrzeć, szczególnie jeśli już jesteście na Igrzyskach lub dopiero się tam wybieracie.

infografika 25 ciekawostek o rio de janeiro


Źródło: Informacja prasowaOstatnie artykuły:


fot. Sean Do


fot. Matryx« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031