8 mld USD za Skype'a?

10-05-2011, 07:25

Dzisiaj zostanie ogłoszone przejęcie firmy przez amerykański koncern Microsoft - tak twierdzą dwa niezależne źródła. Wartość transakcji opiewać może nawet na 8 miliardów dolarów.

Wczoraj informowaliśmy w Dzienniku Internautów o możliwych negocjacjach, jakie w sprawie Skype'a prowadzić ma także Microsoft. Dołączyłby tym samym do Google'a i Facebooka, które w tym temacie są już trochę dłużej. Udział koncernu z Redmond potwierdza Wall Street Journal, twierdząc, że umowa odnośnie przejęcia firmy miałaby zostać ogłoszona nawet dzisiaj. Jednak źródła gazety zaznaczają, że negocjacje jeszcze się nie zakończyły.

>> Czytaj więcej: Skype z Facebookiem? A może z Google'em?

Według WSJ wartość transakcji ma oscylować między 7 a 8 miliardów dolarów. Byłaby to zdecydowanie największa akwizycja dokonana przez Microsoft w swojej 36-letniej historii. Inwestorzy podeszliby jednak zapewne do tej transakcji z rezerwą, mając w pamięci 6 miliardów dolarów wydane w roku 2007 na aQuantive Inc. zajmującą się reklamą online. Panuje powszechne przekonanie, że Microsoft znacząco przepłacił. Jednak gdyby kupił Yahoo za 48 miliardów dolarów, straciłby znacznie więcej.

Sonda
Microsoft byłby dobrym partnerem Skype'a
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Dla giganta zakup Skype'a byłby bardzo czytelnym znakiem, że firmie zależy na internecie. Jej sztandarowy produkt - wyszukiwarka Bing - zyskuje na popularności, jednak to wciąż Google niepodzielnie rządzi, mając chociażby w Stanach Zjednoczonych 65-procentowy udział w rynku. Umowy z Nokią oraz Research In Motion zapewne pomogą w dalszej ekspansji, jednak na to potrzeba czasu i cierpliwości, których w Redmond raczej nie ma.

>> Czytaj więcej: Bing dostarczy usługi związane z wyszukiwaniem dla BlackBerry

All Things Digital także potwierdza, że umowa miałaby zostać ogłoszona dzisiaj rano. Serwis przypomina, że obecnie 70 procent udziałów w luksemburskiej firmie należy do inwestorów finansowych - Silver Lake Partners, Andreessen Horowitz czy Canada Pension Plan Investment Board. W 2009 roku kupili oni pakiet od eBaya za 2,6 mld USD. Sprzedaż za kwotę trzykrotnie wyższą wydaje się niezwykle kusząca.

Wycena blisko 10-krotnie przekracza zeszłoroczne przychody, które wyniosły 860 milionów dolarów. Firmie udało się osiągnąć zysk operacyjny na poziomie 264 milionów dolarów, jednak Skype znalazł się pod kreską - strata netto sięgnęła 7 milionów dolarów, a zadłużenie na koniec zeszłego roku wyniosło 686 milionów dolarów. Nowy właściciel będzie musiał włożyć sporo pracy w poprawę sytuacji finansowej firmy. Kluczowe wydaje się skłonienie większej liczby internautów do płacenia za rozmowy - obecnie czyni to zaledwie 6 procent.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Skypetag przejęciatag Microsofttag komunikatory
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031