8 miesięcy w niewoli - świat nie wiedział

30-06-2009, 06:49

Utrzymanie informacji o porwaniu dziennikarza New York Times w tajemnicy ocaliło mu prawdopodobnie życie.

David Rohde, reporter New York Times, w listopadzie ubiegłego roku został, razem z lokalnym dziennikarzem i ich kierowcą, porwany przez Talibów w Afganistanie. Opinia publiczna dowiedziała się o tym fakcie dopiero w zeszłym tygodniu, gdy Amerykaninowi udało się uciec. To efekt wspólnych działań New York Times oraz Wikipedii.

Utrzymanie porwania w tajemnicy stanowiło klucz do negocjacji z porywaczami. Ponieważ o porwaniu dziennikarza nie mówiły żadne media na Zachodzie, jego "wartość" nie była wysoka. Brak było nacisków ze strony opinii publicznej na zapłacenie okupu. Jak widać, taktyka okazała się sprawdzona - informuje TechCrunch.

Nie było to jednak zadanie łatwe. O ile dość łatwo New York Times osiągnął porozumienie z 35 głównymi agencjami informacyjnymi na świecie, o tyle problem stanowiła Wikipedia, a raczej jej użytkownik, który non stop dodawał we wpisie o Davidzie Rohde informację o jego porwaniu. Redaktorzy z Wikipedia Foundation regularnie ją usuwali. Ponieważ użytkownik edytujący wpis pozostawał anonimowy, nie było możliwości skontaktowania się z nim i wyjaśnienia powodów takich działań.

Niewykluczone, że utrzymanie informacji o porwaniu w tajemnicy ocaliło dziennikarzowi życie. Na pewno zaś ułatwiło ucieczkę.


Następny artykuł » zamknij

Stawki dla P4 idą w dół

Źródło: TechCrunch
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Wikipediatag Talibowietag porwanie
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy